Tüketim fonksiyonunu belirleyen faktörler: Türkiye örneği
Factors determining consumption function: Turkey sample
- Tez No: 516223
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN PEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Tüketim olgusu geçmişten günümüze ekonomide büyük bir öneme sahip olmuş ve üzerinde çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Bugüne kadar yapılan çalışmalarda tüketim fonksiyonuyla ilgili çok sayıda tüketim modeli kurulmuş ve kurulan bu modellerin amprik testlerinde hangi verilerin kullanılacağı ve bu verilerin hangi kaynaktan yararlanılarak elde edileceği aynı zamanda verilerin toplanması ve birlikte incelenmesi konusunda birçok sorun karşımıza çıkmaktadır. Bu noktada sağlıklı bir makroekonomik analiz için içinde bulunduğumuz ülkenin tüketim olgusu tarihi incelenmeli ve de tüketim kalıbı dikkate alınarak doğru değişkenlerin kullanılması bu değişkenlerin doğru veriler yoluyla model geliştirilerek araştırılması önem arz etmektedir. Bu çalışma literatürde karşımıza çıkan tüketim teorisine benzerlik göstermektedir ve çalışmada Engle Granger yöntemi kullanarak şu sonuçlara ulaşılmıştır. Türkiye'de tüketiciler iktisadi olarak anlamlı şekilde hareket etmektedirler. İktisatta gelir düzeyi değişkeninin tüketim harcamalarını etkilediği öngörülmektedir. Türkiye'de bulunan bireylerin gelir miktarlarında bir değişme meydana geldiğinde tüketim düzeylerini değiştirdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Consumption has been a major factor in the day-to-day economy and various studies have been carried out on it. A lot of consumption models related to the consumption function have been established up to now and there are many problems about collecting and examining the data at the same time which data will be used in empirical tests of these models and which data will be obtained from which source. In this point, it is important to investigate the history of consumption of the country we are in for a healthy macroeconomic analysis and to use the correct variables considering the consumption pattern. This study is similar to the dissimilar consumption theory in the literature and the following results were obtained using the Engle Granger method. Consumers in Turkey are acting in the economic meaningful ways. It is predicted that income level variable in economics affects consumption expenditures. a change in the amount of income of individuals in Turkey has been shown to alter the level of consumption occurs.