Gana'da kentsel suç eğilimleri ve desenleri: Kumasi kenti örneği
The trends and patterns of urban crime in Ghana: The example of Kumasi city
- Tez No: 516224
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PELIN PINAR GIRITLIOGLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, geniş suç eğilimlerini ve modellerini, suçun geliştiği koşulları, suç ile savaşmada Ghana Polis Hizmetleri'nin rolünü ve Kumasi Polis Hizmetleri'nin Kumasi şehrindeki suç ve sapkınlığın önlenmesi ve kontrolünde karşılaştıkları zorlukları incelemektedir. Çalışma, 2013-2016 yılları arasında Kumasi'deki suç ile ilgili resmi polis verileri ve diğer birincil ve ikincil veri kaynakları kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma, Kumasi'deki suçun şehirleşme, insanların kötü ekonomik koşulları ve Ghana Polis Hizmetleri'nin ellerinde suç ile savaşmak için yeterli lojistik ve kaynakların bulunmaması sebebiyle oluştuğunu öne sürmektedir. Anahtar Kelimeler; Ashanti Bölgesi, Ghana Polisi, Kumasi, Şehirleşme, Şehir içi suç, Suç önleme.
Özet (Çeviri)
This study examines the broad crime trends and patterns, the conditions under which crimes flourish, the role of the Ghana Police Service in combating crime, and the challenges of the Police Service of Kumasi in the prevention and control of criminality and deviance in Kumasi city. The study makes use of official police data on crime in Kumasi for the years 2013, 2014, 2015 and 2016 and other primary and secondary sources of data. The study suggests that crime in Kumasi is caused by urbanization, poor economic conditions of people, and the inability of the Ghana Police Service to effectively fight crime due to the inadequate logistics and resources at their disposal. Keywords; Urbanization, Urban crime, Crime prevention, Ghana Police, Ashanti Region, Kumasi