Türkiye'nin tüketim fonksiyonu: Ekonometrik bir uygulama
Turkey's consumption function: An econometric application
  1. Tez No: 189538
  2. Yazar: GÜLÇİN GÜREŞÇİ PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. UTKU UTKULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Etkili ve yararlı bir iktisat politikası öngörüsünde bulunabilmek için,güvenilir bir makroekonomik modele ihtiyaç duyulmaktadır. Günümüze kadar,tüketim fonksiyonu ile ilgili bir çok tüketim modeli bulunmakla birlikte, bumodellerin ampirik testlerinde özellikle de verilerin elde edilmesinde vedüzenlenmesinde yaşanan zorluklar nedeniyle sorunlar yaşanmaktadır. Bunedenle, her ülkenin kendi ülkesine uygun verileri kullanarak, ülkesindekitüketim davranışını en iyi şekilde açıklayacak, güvenilir bir makroekonomikmodel geliştirmesi önem taşımaktadır.Bu çalışmanın amacı, Türkiye'nin tüketim fonksiyonunu Geweke vePorter-Hudak (1983) tarafından geliştirilen parçalı eşbütünleşme yaklaşımınıkullanarak analiz etmektir. Bu çalışmanın, Türkiye'de tüketim fonksiyonu ileilgili yapılan diğer çalışmalardan farkı, tüketim fonksiyonunda yer alandeğişkenlerin parçalı yapısını dikkate almış olmasıdır. Değişkenlere parçalıbirim kök testi uygulanmış ve parçalı birim kök içerdikleri görülmüştür. Bunedenle, bu özellik dikkate alınmadan geleneksel eşbütünleşme yöntemlerikullanılarak analizlere devam edilmiş olsaydı, sapmalı sonuçlar elde edilmişolacaktı.Bu çalışmada, Türkiye'nin tüketim fonksiyonu, parçalı eşbütünleşmeyöntemi kullanılarak tahminlenmiştir. Ulaşılan sonuçlara göre, Türkiye'detüketiciler, Hayat Devresi-Sürekli Gelir Hipotezinin öngördüğü şekildedavranmaktadırlar. Buna göre, Türkiye'de uzun dönemde tüketimharcamalarını belirleyen temel faktörler gelir ve servettir. Kısa dönem tüketimmodeli analiz edildiğinde ise Parçalı Hata Düzeltme Mekanizmasının çalıştığıgörülmüştür. Bu durumda, Türkiye'deki tüketicilerin, gelir ve servette birdeğişme meydana geldiğinde, bu değişmenin sürekliliğiyle ile ilgili açıkgöstergelere hemen ulaşarak, tüketimlerini yeni duruma göre düzenlediklerigörülmektedir.
Özet (Çeviri)
In order to make an efficient and also a useful economic policyrecommendation a reliable macro economic model is needed. Whereas therehave been numerous approaches aiming at modelling the consumption functiona great deal of difficulties have been faced in empirical testing and gathering thedata. For this reason, it is of great importance that individual country shoulddevelop its own macroeconomic model by using the relevant data whichperfectly explains its own consumption behaviour.The purpose of this thesis is to analyse Turkey?s consumption functionthrough fractional cointegration method developed by Geweke Porter-Hudak in1983. The main contribution of this study is that it deals with the fractionalstructure of the variables used in the model. Fractional unit root tests areapplied and the series are found to have fractional unit roots. Thus, biasedresults would have been reached if conventional unit root tests had been appliedwhich do not take into consideration the so-called fractional form.In this study, Turkey?s consumption function is estimated by usingfractional cointegration procedure. According to the estimation resultsconsumers in Turkey behaves in accordance with the Life Cycle-PermanentIncome Hypothesis. As far as the findings are concerned income and wealth arethe main factors determining the consumption expenditures in Turkey in thelong-run. When short-run consumption model is analysed it is seen thatFractional Error Correction Model works. Accordingly, when a variation takesplace in income and wealth, consumers in Turkey adjust their consumptionbehaviours by reaching the evident indicators as to the continuity of theaforementioned variation.