Öğrenilmiş çaresizlik ve kariyer planlaması arasındaki ilişki: Ankara otel işletmeleri örneği
The relationsip between learned helplessness and career planning: A sample of Ankara hotel businesses
- Tez No: 516280
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmanın amacı, otel işletmelerinde öğrenilmiş çaresizlik ve kariyer planlaması arasındaki ilişkiyi analiz etmektir. Bununla birlikte öğrenilmiş çaresizlik boyutlarının, bireylerin kariyer planlamaları üzerindeki etkisini belirlemektedir. Bu bağlamda, Ankara'da faaliyetlerini sürdüren otel işletmeleri çalışmanın evreni olarak seçilmiştir. Araştırma, 3 temel bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde öğrenilmiş çaresizlik hakkında geniş bilgi verilmiştir. İkinci bölümde kariyer kavramı, planlaması ve yönetimi detaylı bir biçimde incelenmiştir. Üçüncü bölüm, birincil verilerin toplanması, analiz ve yorumlanmasını içeren uygulamadan oluşmaktadır. Bu teorik bilgiler ışığında, uygulama bölümünde, araştırmanın evreninde faaliyet gösteren 83 işletmeden 1200 işgörene ulaşılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22 (StatiscalPackageforSocialScience ) programına aktarılıp, analiz edilmiştir. Öncelikli olarak güvenilirlik ve geçerlik testleri yapılarak ölçeklerin geçerliliği tespit edilmiştir. Ardından katılımcılar demografik özellikleri bakımında değerlendirmeye alınmışlardır. Son olarak ise öğrenilmiş çaresizlik bağımsız değişkenleri ile kariyer planlaması bağımlı değişkenleri arasındaki ilişkiler analiz edilmiştir. Yapılan incelemeyle bağımsız ve bağımlı değişkenler arasında ilişki tespit edilmiştir. Bu ilişkiler negatif yönde ve orta düzey olarak gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to understand whether there is a relationship between learned helplessness and career planning and if so what kind of relation there is. At the same time, the dimension of learned helplessness state the effects of individual on career planning. In this sense, hotel enterprises maintaining their operations in Ankara are chosen as the main nature of this study. Research has the two parts: Theory and Application In the context of the theory, a wide scanning of domestic and foreign resources has been made. In the first part of study, extensive information about learned helplessness has been provided. Furthermore the term“career”,“career planning”and“career management”has been analyzed in detail in the second part. In the application part, 1200 workers who work for 83 companies in the research universe have been contacted part, along with theorical data given. The obtained data is transferred to SPSS 22 and analyzed there. First of all, reliability and validity tests were done to make sure of the validity of data. Then the participants are evaluated according to their demographic characteristics. With this study, the relationsSEhip between dependent and indepentent variables is revealed. It is a mid-level relationship in a negative way. With this analysies, the relationship between dependent and indepent variables are revealed. These relationships have been materialized in a negative direction and as midlevel.