Yabancı dil öğretiminde edebi metinlerin kullanılması
Using literature texts in foreign language teaching
- Tez No: 516281
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİLE GÜNSELİ İŞÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Geçmişten günümüze, yabancı dil öğretiminde kullanılan teknikler birçok tartışmaya konu olmuştur. Dil bilgisi çeviri yönteminden seçmeli yönteme kadar çok sayıda yaklaşım ortaya çıkmış, bu yaklaşımların her birinde yabancı dil öğretiminin belli özellikler çerçevesinde gerçekleştirilmesi gerektiği kanısına varılmıştır. Edebi metinler, zamanla yabancı dil öğretiminde önemli bir araç haline gelmiş ve kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmanın amacı, edebi metinlerin yabancı dil öğretimindeki kullanımları ile ilgili yapılmış olan çalışmalardan örnekler vererek gelecekte yapılacak çalışmalara ışık tutmaktır.
Özet (Çeviri)
Techniques used in the teaching of foreign languages have been the topic of many discussions. Numerous approaches have emerged, ranging from linguistic translation to selective methodology, and each of these approaches has come to the conclusion that foreign language teaching should be done within the framework of certain features. Literary texts have, over time, become an important tool in foreign language teaching and have begun to be used. The purpose of this work is to shed light on future work by giving examples from studies on the use of literary texts in teaching foreign languages.