Türk basınında araştırmacı gazetecilik
Investigation reporting in Turkish press
  1. Tez No: 51629
  2. Yazar: LAİKA FUNDA ŞENOL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OYA TOKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Bu çalışma Amerikan gazetecilik geleneğinin ürünü olan araştırmacı gazeteciliğin ülkemizde ortaya çıkış koşullan, gelişimi ve toplumsal işlevlerini belirlemek amacını taşımaktadır. Çalışına lieratür taraması ve örnek olay çözümlemesi olarak iki aşamada gerçekleştirilmiştii'. Literatür taramasından elde edilen bilgiler doğrultusunda araştırmacı gazetecilik uygulamalarına temel hazırlayan, kamunun“bilime lıakkkı”nı elde etmeye yönelik talepleri tarihsel perspektif içinde aktarılmıştır. Araştırmacı gazetecilik olgusunun ortaya çıkışı, gelişimi ve işlevleri, bunun ardından Türk basınındaki araştırmacı gazeteciliğin ortaya çıkışı, geçirdiği süreçler ve günümüzdeki durumu aktarılmıştır. Çözümleme aşamasında ömek olay olarak seçilen ve 12 Eylül 1980 askeri yönetimi sırasında yaşanan politik bir skandal olan Rabıta Olayı'nı ve gerek ABD'nde gerekse dünyada büyük yankı uyandıran ve araştırmacı gazeteciliğin simgesi haline gelen Watergate Olayı gazetecilik tekniği ve yarattığı sonuçlar açısından karşılaştmlmıştır. Karşılaştırma sonucunda her iki ülkenin gazetecilik geleneği, toplumsal, siyasal ve hukuksal yapısına bağlı olarak araştırmacı gazeteciliğin farklı biçimlerde yapıldığı ortaya çıkmıştır. İki olay arasındaki en önemli farklar Watergate Olayının iki deneyimsiz muhabir, Rabıta Olayı'mn ise deneyimli bir köşe yazan tarafından ortaya çıkarılması; ilk olayın sorumlularmm yapılan yayınlar sonucu oluşan kamuoyu baskısı nedeniyle görevlerinden çekilmek zorunda kalmalarına rağmen, ikinci olayın sorumlularaım hiçbir yaptırıma maraz kalmamalarıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The main objective of the research is to study the social functions, development and atmosphere of Turkish, investigative reporting which follows the American journalism tradition. The research study is based on two main points; literature review and a case study research. The historical perspective of the public's right to know is discussed in the light of the literature review. The flourishing and development of investigative reporting, its development and functions is considered in respect to cultural, social, political and judicial context of two countries (U.S.A. and Turkey). The sample events of the case study which are Watergate (in U.S.A.) and Rabıta (in Turkey) scandals are analysed in terms of reporting techniques and the results they caused. The following two findings of this study could be considered as the main results; first, the scandal in U.S.A. is uncovered by two unexperienced reporters while the scandal in Turkey is uncovered by an experienced journalist-writer. Secondly, while the perpetrators of Watergate was forced to resign by the pressure of public opinion, the perpetrators of Rabıta was left free.