Sabah ve Hürriyet gazetelerinde Mesut Yılmaz konulu haberler: 'Yandaşlık' ve 'Karşıtlık' bağlamında bir inceleme
Presentation of Mesut Yılmaz as a political leader duringthe Prime Ministry: Sabah and Hürri̇yet newspapers example
- Tez No: 867453
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN TEMİZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Geçmiş dönemlerde siyaset medyayla, medyada siyasetle ilişkilerini gazeteci haber kaynağı bağlamında yürütememiştir. Türkiye'de medya ve siyaset ilişkileri geçmişten günümüze kadar sorunlu olmuştur. Günümüzde sıkça tartışma konusu olan basında yandaşlık ve karşıtlık kavramları, 1990'lı yılların basınında görülmüştür. 1990'lı yıllarda üç dönem Başbakanlık yapan Mesut Yılmaz'ın da basınla ilişkileri sorunlu olmuştur. Günümüzde bunun çok daha olumsuz örnekleri görülmektedir. Bu tezde, Sabah ve Hürriyet gazetelerinde“Başbakan Mesut Yılmaz”konulu haberlerinin nasıl aktarıldığı incelenmiştir. Söylem çözümlemesi yöntemiyle Sabah ve Hürriyet'in ilk sayfalarında çıkan haberleri temsilen 40 haber ele alınmıştır. Türk basınında ilk sayfalarda başlık ve spotların yer alması sebebiyle inceleme, başlık ve spotları baz alarak yapılmıştır. İnceleme sonucunda Sabah gazetesinin Mesut Yılmaz karşıtı, Hürriyet gazetesinin Mesut Yılmaz yanlısı yaklaşım sergilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the past, politics could not maintain its relations with the media and the media with politics in the context of journalists' news sources. Media and politics relations in Turkey have been problematic from past to present. The concepts of partisanship and oppositionism in the press, which are frequently discussed today, were seen in the press of the 1990s. Mesut Yılmaz, who served as Prime Minister for three terms in the 1990s, also had problematic relations with the press. Much more negative examples of this can be seen today. In this thesis, it was examined how the news about“Prime Minister Mesut Yılmaz”was conveyed in Sabah and Hürriyet newspapers. With the discourse analysis method, 40 news stories representing the news published on the first pages of Sabah and Hürriyet were discussed. Since headlines and spots appear on the first pages of the Turkish press, the analysis was made based on headlines and spots. As a result of the examination, it was determined that Sabah newspaper had an anti-Mesut Yılmaz approach and Hürriyet newspaper had a pro-Mesut Yılmaz approach.