Türk ve Avrupa yazılı basınında Suriyeli mültecilerin temsili
Representation of Syrian refugees in Turkish and European printed press
  1. Tez No: 795617
  2. Yazar: İKRAM ALPSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BESİM YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarının kesişim noktasında bulunmasından kaynaklı tarihsel süreçte sık sık göçlerin hedefi olan Türkiye, 2011'den itibaren de iç savaşa sahne olan Suriye'den gelen sığınmacılara barınma imkânı sağlamaktadır. İktisadi, sosyo-kültürel, dini, psikolojik, vb. yönleri ile disiplinlerarası bir çalışma alanına sahip göç olgusu, yaklaşık 4 milyon Suriyeli'nin yaşamını sürdürdüğü Türkiye'de gündemin de ilk sıralarında yer almaktadır. Bu çalışmada, öncelikle göç olgusu tüm yönleri ile incelenmiş, sonrasında medya ve temsil ilişkisi ele alınmıştır. Son bölümde de Türkiye'de Türkçe, Almanya, İtalya ve Yunanistan'da İngilizce yayın yapan gazete, dergi ve ajansların internet sitelerinde Şubat 2020-Temmuz 2022 tarihleri arasında Suriyeliler ile ilgili haberler, nicel içerik analizi ve eleştirel söylem analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. Analizlerde,“Suriyeli, göçmen, sığınmacı, mülteci”gibi nitelemelerle açık bir sınıflandırmanın yapıldığı, ötekileştirici ve nefret söylemini artırıcı dilin yoğun bir şekilde kullanıldığı belirlenmiştir. Sonuç olarak, iç savaşın yıkıcı etkilerinden kaçınan bu insanların yaşamlarının medyadaki temsil ediliş biçimlerinden dolayı daha da zorlaştığı saptanmıştır. Bu da medyada bu insanların haberlerin öznesi oldukları olayların haberleştirilmesinde özenli bir kullanılmasının gerekliliğini ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey, which has been the target of frequent migrations in the historical process due to its location at the intersection of the Asian, European and African continents, has been providing shelter to refugees from Syria, which has been the scene of civil war since 2011. Economic, socio-cultural, religious, psychological, etc. The phenomenon of migration, which has an interdisciplinary field of study with its aspects, is also at the top of the agenda in Turkey, where approximately 4 million Syrians live. In this study, firstly, the phenomenon of migration was examined with all its aspects, and then the relationship between media and representation was discussed. In the last part, news about Syrians between February 2020 and July 2022 on the websites of newspapers, magazines and agencies that are published in Turkish in Turkey and in English in Germany, Italy and Greece were evaluated using quantitative content analysis and critical discourse analysis. In the analyzes, it was determined that a clear classification was made with qualifications such as“Syrian, immigrant, asylum seeker, refugee”, and the language that marginalized and increased hate speech was used intensively. As a result, it was determined that the lives of these people, who avoided the devastating effects of the civil war, became more difficult due to the way they were represented in the media. This has revealed the necessity of careful use of these people in the media in reporting the events of which the news is the subject.