Ahıska Türklerinin sosyo-kültürel özellikleri ile ilgili sosyolojik bir araştırma (İnegöl örneği)
A sociological research on the socio-cultural properties of Ahıska turks (Inegöl example)
- Tez No: 516296
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
The history of Turkishness in Meskhetian region quite old. The conquered during III. Murat remained in the sovereignty of the Ottoman State for many years. Until the Russian domination, Meskhetian became an important city of Ottoman State. In 1828, when Meskhetian passed over to Russia, a part of the Ahiskalites began to pass to Anatolia. Meskhetian Turkish and other Turkish communities living in Meskhetian were exiled to Central Asia in 1944. From that day until the year 1992 Ahiska Turks could not come back. Meskhetian Turks to Turkey in 1992 adopted later this year began to settle in Turkey. This study, which examines the socio-cultural characteristics of Meskhetian Turks, was carried out in the town of İnegöl in Bursa. This study was conducted to understand the socio-cultural characteristics of Meskhetian Turks and the situation in Turkey. Observation, interview and document analysis techniques have proved that Meskhetian Turks can reach their traditions and customs until now, despite the changing cultural characteristics according to time and space, which show a closed society characteristic by tie to the traditions and costoms of Turkish people. The characteristics of Ahiska Turks as a closed society have changed over time. Live among the Turks in Turkey require it.
Özet (Çeviri)
Ahıska bölgesinin Türklük tarihi oldukça eskiye dayanmaktadır. III. Murat döneminde fethedilen Ahıska uzun yıllar Osmanlı Devleti‟nin egemenliğinde kaldı. Rus hâkimiyetine geçinceye kadar Ahıska Osmanlı Devleti‟nin önemli bir şehri oldu. 1828‟de Ahıska‟nın Rusya‟nın hâkimiyetine geçmesiyle Ahıskalıların bir kısmı Anadolu‟ya geçmeye başladı. Ahıska‟da yaşayan Ahıskalılar ve diğer Türk toplulukları 1944 yılında Orta Asya‟ya sürgün edildi. O günden 1992 yılına kadar Ahıska Türkleri geri gelemedi. 1992 yılında Türkiye‟ye kabul edilen Ahıska Türkleri bu yıldan sonra Türkiye‟ye yerleşmeye başlamışlardır. Ahıska Türklerinin sosyo-kültürel özelliklerinin incelendiği bu çalışma Bursa‟nın İnegöl ilçesinde gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma Ahıska Türklerinin sosyo-kültürel özelliklerini ve Türkiye‟deki durumlarını anlamak amacıyla yapılmıştır. Gözlem, görüşme ve doküman analizi teknikleriyle elde edilen verilerden, Ahıska Türklerinin Türk gelenek ve göreneklerine bağlı kalarak kapalı bir toplum özelliği gösterdikleri, zamana ve mekâna göre değişen kültürel özelliklerine rağmen gelenek ve göreneklerini günümüze kadar ulaştırabildikleri sonucuna varılmıştır. Ahıska Türklerinin kapalı bir toplum olma özellikleri zamanla değişmiştir. Türkiye‟de Türklerin arasında yaşamak bunu gerektirmiştir.