Investigating the challenges and motivation of women entrepreneurs in the Gambia
Gamibia'daki kadın girişimcilerin motivasyon faktörleri ve karşılaştıkları sorunların araştırılması
- Tez No: 516317
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURGÜL KELEŞ TAYŞİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Günümüzde kadın girişimciliğine olan ilgi hızla artmaktadır. Kadın girişimcilerin sayısında göreli artış yaşanmış olmasına rağmen erkek girişimcilerin hala pazarı domine etmeyi sürdürdükleri de bir gerçektir. Gambia kadın girişimciler için fırsatların çok olduğu bir ülkedir. Hükümet ve uluslararası kuruluşlar, kadın girişimciliğini desteklemek amacıyla çeşitli programlar oluşturmuş olmasına rağmen Gambia'daki kadın girişimci sayısının azlığı ve erkek rakiplerine kıyasla daha küçük işletmelere sahip olduğu görülmektedir. Bu çalışma Gambia'da kadın girişimcileri motive eden faktörleri, karşılaştıkları sorunları ortaya koymayı amaçlamaktadır. Kadın girişimcilerin daha iyi anlaşılabilmesi için nitel araştırma yöntemi tercih edilmiştir. Araştırma kapsamında 11 Gambia'lı kadın girişimci ile yarı yapılandırılmış mülakatlar yapılmıştır. Araştırma sonuçları kadın girişimcilerin motivasyonunu iki faktör üzerinde ele alarak açıklamaya çalışmaktadır: itici faktörler ve çekici faktörler.
Özet (Çeviri)
Nowadays, researchers and policymakers have paid more attention to the study of women entrepreneurship. This has led to an increase in the number of women entrepreneurs in the world. However, male entrepreneurs still dominate and lead the market in the world and thus necessitating more studies to be conducted in the area. The Gambia is a country with a great business opportunity for women. So far the government and the international bodies have initiated various programs to support women entrepreneurs. However, the number of women entrepreneurs in the Gambia remain small and are mainly found in small sectors compared to their male counterparts. Thus, the present study aims to uncover the factors that motivate women entrepreneurs and the challenges they encounter in the Gambia. This study uses the qualitative approach in order to get a deeper understanding of the participants. Eleven Gambian women entrepreneurs from the urban areas were involved in this study. A semi-structured interview was used which enables the participants to share their business ideas, experiences, motives and challenges they encounter.