Maden ocaklarında yaşam odaları ve tki-gli yer altı ocaklarında kullanılabilirliğinin istatistiksel araştırılması
Refuge chambers in mine quarries and statistical investigation of availability in underground mines
- Tez No: 516318
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CİHAN DOĞRUÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maden İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Madencilik insanoğlunun doğuşundan günümüze kadar gelen tarih boyunca çok önemli bir yere sahiptir. Bundan dolayı madencilik insanoğlu için önemini hiçbir zaman yitirmemiştir. Sanayi devrimi ve nüfusun artmasıyla, ham madde ihtiyacı çok büyük oranlarda artmıştır. Ham madde ihtiyacındaki bu artış, ham maddenin en önemli kaynağı olan madencilik faaliyetlerindeki üretimin de çok büyük oranlarda artmasına sebep olmuştur. Üretimdeki bu artış ile beraber gerekli emniyet tedbirlerinin alınmaması çok büyük faciaların meydana gelmesine davetiye çıkarmıştır. Çok tehlikeli iş alanlarından biri olan madencilikte şimdiye kadar dünyada ve ülkemizde birçok facialar yaşanmıştır. Bu facialara karşı da birçok önlem alınmış ve alınmaya devam etmektedir. Alınan önlemlerin en önemlilerinden biri olan ve ülkemizde uygulaması gittikçe artan yaşam odaları bu çalışmanın ana eksenini oluşturmaktadır. Bu çalışma kapsamında Kütahya Tunçbilek'te faaliyet gösteren GLİ (Garp Linyitleri İşletmesi) işletmesinde yer altında çalışan maden çalışanlarına bir anket düzenlenmiştir. Bu anket çalışmasının sonuçları değerlendirilerek yaşam odalarının kullanılabilirliği üzerine analizler yapılmıştır. Ayrıca GLİ'deki yer altı işletmesinin üretim yöntemleri de bu tez çalışmasında incelenmiştir. İki bölüm olarak likert tipi anket tekniği kullanılarak hazırlanan bu çalışmada, katılımcılara birinci bölümde olgusal sorular; ikinci bölümde ise davranışsal sorular, tutum soruları ve bilgi soruları yöneltilmiştir. Çalışmanın sonuçları, SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 24. İstatistiksel analiz programı kullanılarak uygun veriler çıkarılmış, ilişkili tablolar oluşturulmuş, grafiksel veriler hazırlanmış ve yoruma uygun hale getirilmiştir. Yapılan araştırmalar neticesinde elde edilen sonuçlara göre yaşam odalarının kullanımının maden ocaklarındaki uygunluğu açısından önemli bir yere sahip olduğu görülmektedir. Ancak kömür madenciliğinden ziyade metalik maden ocaklarında kullanımının daha efektif olduğu gözlemlenmektedir.
Özet (Çeviri)
Mining has an important role from the beggining of human being till now.Therefore, mining has never lost its significance for human race. Raw material requirement has been increased due to the industrial revolution and population growth. The increase of raw material requirement has caused the rise of highly production in mining operations. With this increase in the production, the necessary precautions should be taken to prevent the mine accidents. In the world and also in our country, there have been many accidents happened. Some precautions have been taken and are still being contiued to be taken. One of the most important technique is refuge chamber to prevent these accidents. Fort hat reason, the refuge chambers are the main focus of this thesis. In this thesis, a questionaire has been applied to the employees working in GLİ (Garp Linyitleri İşletmesi) located in Tunçbilek,Kütahya. The results have been evaluated and the analyses have been investigated on the availability of refuge chambers. Moreover, the production techniques of underground mining of GLİ has also been investigated in this study. In this study, likert type scale has been applied and the first chapter includes factual questions and second chapter includes behavioral and informative questions. The results of this study were analysed by utilizing SPSS 24 version (Statistical Package for the Social Sciences) and the available data, related tables and graphical information were carried out based on the results. According to the results of this study, it can be understood that the refuge chambers have an important role in mining sector. However, metallical orebody mining is more effective than the coal mining for utilizing refuge chambers.