Müzik çalışma odalarının objektif ve sübjektif parametreler aracılığıyla kritik analizinin yapılması: Örnek durum incelmesi; İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi MSSF binası
Critical analysis of music study rooms with objective and subjective criterias: Case study; İhsan Doğramaci Bilkent Üniversitesi MSSF building
- Tez No: 308520
- Danışmanlar: DOÇ. PELİN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
İç mimarlığın, etik olarak insanların yaşam alanlarının kalitesini yükseltme anlayışına akustik konusunun katkıları günümüzde gittikçe artmaktadır. Yaşama mekanlarının veya hacimlerinin dışında, özellikle ses kalitesinin yüksek olması gereken müzik prova odaları gibi yerlerde, tasarımcının akustik bilgisi şarttır. Müzisyenlerin kulak eğitimleri ve müzik tonları müzik çalışma odalarında oturmakta ve şekillenmektedir çünkü provalar, dersler ve etütler bu odalarda yapılmaktadır dolayısıyla müzik prova odalarının önemi birçok açıdan müziğin icra edildiği hacimlerden daha önemli kabul edilebilir. Bu hacimlerin bilinçsiz yapılması ve akustik olarak hatalar içermesi ise müzisyenin doğru eğitilememesi, bilgilerin yanlış oturması ve kendisini kritik edip geliştirememesi anlamına gelmektedir.Müzisyenlerin kullandıkları çalışma odalarının genel ve aynı zamanda da en karakteristik özelliği bu yerlerin küçük hacimler olmasıdır. Küçük hacimlerin akustik çözümleri de konser salonları gibi büyük mekanlara göre daha farklı olmaktadır. Bu farktan ötürü bu mekanlarda karşılaşılacak sorunlar da diğer mekanlara göre farklı, dolayısıyla bu mekanlara getirilecek çözümler de farklıdır.Müzik çalışma odalarının yani bir başka deyişle küçük hacimli mekanların akustik olarak analizi ve kritiği yapılırken iki parametre kabul edilmektedir. Bu parametreler sübjektif ve objektif parametrelerdir. Objektif parametreler, yapılan ölçümler ya da simülasyonlar sonucu elimize geçen veriler ve bunların uyulması gereken kurallar ile kıyaslanması olarak kabul edilebilir. Sübjektif parametreler ise sesin sıcaklığı, dengesi gibi algısal olan yani müzisyenden müzisyene değişebilen kriterleri içerir.Bu çalışmanın amacı ilk olarak özel enstrümanların özel odalara ihtiyaç duymasının gerekliliğini araştırmaktır. Çalışmanın devamında ise bu odaların çok amaçlı kullanılabilirliği ve bunun sınırlarının ne olduğunun incelenmesi daha sonra da bir müzisyenin enstrümanı ile bir odada çalışırken sonuçtan mutlu olmasının, aynı odada başka bir enstrüman ile başka bir müzisyenin de mutlu olup olamayacaklarının araştırılması amaçlanmaktadır.Bu araştırma için İhsan Doğramacı Bilkent Üniversite'sinin konservatuarı olan Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Binası seçilmiştir. Bu çalışma odalarının ve müzisyenlerin kategorize edilmesi ile incelenmesi, ardından da mevcut bilgiler ile kıyaslanarak kritik edilmeleri planlanmıştırAraştırmada elde edilmesi hedeflenen sübjektif ve objektif verilerin, İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi'nin konservatuarında yapılacak çalışmalar ile bulunabileceği ve araştırma sürecince istenen verilere bu sebepten ötürü gerek görüldükçe ulaşılabileceği düşünülmüştür.İlk bölümünde konu ile ilgili genel bir bilgi verilmiş ve daha sonra çalışmanın amacı ile konusu açıklanmış, hedeflenen ve araştırılması geren bilgilerden bahsedilip İkinci bölümünde müzik çalışma odalarının akustik koşulları objektif, sübjektif ve mimari kriterler olarak anlatılmıştır. Üçüncü bölümde ise seçilmiş olan yer hakkında genel ve detaylı olarak bilgiler verilmiş daha sonra mekanlarda yapılan akustik ölçümler ve simülasyonlar sonuçları ile anlatılmıştır. Tezin dördüncü bölümünde yapılan ölçüm ve simülasyonların sonuçları ile odalar karşılaştırılmış ve sonuçlar . Son bölümünde ise sonuçlar özetlenip çeşitli mekana dair öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The contribution of the subject of acoustics is becoming more important day by day in the field of interior architecture and it?s ethics of increasing the quality of the living spaces. Besides the living spaces and places, the knowledge of the designer is a must in terms of acoustics at acoustically high qualified places and spaces such as music study rooms. The ear education and musical tones are shaped in these spaces because rehearsals, classes and studies are made in these rooms so we can accept music study rooms are more import than places for music performing. The errors in these spaces means that students can?t be educated, they can?t criticize themselves and they can?t make progress.The common characteristic of these spaces is being small spaces. The acoustical solutions of these spaces are different from big spaces like concert halls so problems and solutions are different from big spaces.We accept two criterias while making of the acoustical analysis of music study rooms or small spaces. These parameters are subjective and objective criterias. Objective criterias the the datas we collect from scientific experiments and the comparison of these datas with the rules we must obey. Subjective criterias are the criterias can vary from musican to musician like the warmth of the sound.The first aim of this study is to research the need of special instruments for special spaces. Second aim is researching versatility of these rooms in terms of usage and the borders. Later the aim is researching the possibility of happiness of different musicians in different rooms.Conservatory of the İhsan Doğramacı Bilkent University, Faculty of Music and Performing Arts has been chosen for this study and it has been planned to categorize, examine and criticize the rooms and musicians by comparing with the datas.At the first part, general information about this research has been given and then the aim and subject have explained. At the second part, subjective, objective and architectural criterias of the music study rooms have explained. At the third part, a general information has been given about the chosen place and then the acoustical measurements made in the places and simulations have told with the results.. At the fourth part, results of measurements and simulations have compared with the rooms. At the final part, results and suggestions about the places have given.