Netflix bağlamında dijital platformlar, kültür endüstrisi ve izleme deneyimi
Netflix in the context of digital platforms, culture industry and viewing experience
- Tez No: 870166
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ TANSEL İLİC
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Dizi ve film platformları, günümüz dünyasının film endüstrisinde etkin rol oynamaktadır. Yeni medya, geleneksel medya izleyicisinin sahip olduğu izleme deneyiminden farklı bir deneyim sunmaktadır. İzleme alışkanlığının değişmesinde Netflix'de yer alan kültür endüstrisinin etkisi söz konusudur. Medya hizmeti sağlayıcısı ve yapım şirketi platformları, kültürü metalaştırmaktadır. Frankfurt okuluna göre kültür, eğlence aracı haline getirilerek değersizleştirilmekte ve tektipleştirilmektedir. Dijital platformlar, bireyi edilgen konuma yerleştirmektedir. Bu konum içerisinde hapsolmuş bireyler, içeriklerin niteliğini sorgulayamamakta ve doğrudan alımlamaktadır. Kültür, kaybolup gitmekte ve araç haline gelmektedir. Çalışma, dijital platform olan Netflix'in“İzleyiciye bir özgürlük alanı oluşturuyor mu?”sorusuna yanıt bulabilmek için yapılmaktadır. Netflix örneklemi üzerinden özgürlük tartışması gerçekleştirilmektedir. Çalışmada yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi kullanılarak veriler elde edilmesi amaçlanmaktadır. Netflix izleyicilerinin izleme alışkanlıkları ve platforma olan bakış açıları tartışılmaktadır. Algoritmaların içerik tercihindeki rolü incelenmektedir. Görüşmecilerden elde edilen yanıtlara göre izleyicilerin Netflix platformu içerisinde özgür hissettikleri ve algoritmaların içerik tercihinde etkisinin bulunmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
TV series and film platforms play an active role in the film industry of today's world. New media offers a different experience from the viewing experience of traditional media viewers. The cultural industry in Netflix has an impact on the change in viewing habits. Media service provider and production company platforms commodify culture. According to the Frankfurt School, culture is devalued and uniformised by turning it into a means of entertainment. Digital platforms place the individual in a passive position. Individuals trapped in this position are unable to question the quality of the content and purchase it directly. Culture disappears and becomes a tool. The study is conducted to find an answer to the question“Does Netflix, a digital platform, create a space of freedom for the viewer?”. Freedom discussion is carried out through the Netflix sample. The study aims to obtain data using semi-structured interview method. The viewing habits of Netflix viewers and their perspectives on the platform are discussed. The role of algorithms in content preference is analysed. According to the answers obtained from the interviewees, it was concluded that users feel free within the Netflix platform and that algorithms have no effect on content preference.