Dinî nitelikli sembollerin psikososyal etkisi
The psychosocial effect of symbols bearing religious qualities
  1. Tez No: 516348
  2. Yazar: MUHAMMET ORHAN YARDIMCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HABİL ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Carl Gustav Jung'un Kusnacht, İsviçre'deki evinin kapısının üzerinde Latince bir yazıt vardır:“Vocatus atque non vocatus, devs aderit”“Çağrılsın veya çağrılmasın... Tanrı orada olacaktır (Tanrı vardır).”Bu yazıt aslında bir inanç sembolüdür. Bunun gibi semboller tarih boyunca tüm toplumlarda kullanılmıştır. Dinî semboller birçok insan için kendi inançlarına olan övüncü gösterdikleri ve imanın bir hatırlatıcısı olarak hizmet ettikleri için önemlidir. Onlar imanı ve hayatı sembolize etmek için vardırlar. Dinî semboller belli bir inanç sistemine sahip kişileri birleştirme görevi de görebilirler. Hristiyanlar için haç, Yahudiler için Magen David (David'in Kalkanı / Hz. Davud'un Yıldızı), Budistler için nilüfer çiçeği ve biz Müslümanlar için hilâl dinî sembollere örnek olarak verilebilir. Bu çalışmanın amacı dinî sembollerin bazı psikososyal etkilerini incelemek ve tanıtmaktır.
Özet (Çeviri)
There is a Latin inscription above the door of Carl Gustav Jung's house in Kusnacht, Switzerland:“Vocatus atque non vocatus, devs aderit”“Called or not called, the God will be there.”This inscription is a symbol of faith indeed. The symbols like this have been used in all societies throughout the history. Religious symbols are important to many people, because they show their pride in their belief system and they serve as a reminder of faith. They are there to symbolize your faith and your life. They can also serve to unite people of a certain belief system. Examples of religious symbols are a cross for the Christians, Magen David (the Shield / Star of David) for Jewish, lotus flower for the Buddhists and crescent for we, the Muslims. The goal of this study is to examine and introduce some psychosocial effects of religious symbols.