Yerel iklim değişikliği politikalarında kentsel iklim adaleti: Bursa, İzmir, Karşıyaka ve Nilüfer örnekleri
Urban climate justice in the local climate change policies: The cases of Bursa, İzmir, Nilüfer and Karşıyaka
  1. Tez No: 516355
  2. Yazar: BEYZA SARIKOÇ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA CERİT MAZLUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
İklim değişikliğinin etkileri ve politika yapım süreçlerinin doğurduğu sonuçlar, kentteki farklı toplumsal grupları ve sınıfları farklı şekillerde etkilemektedir. Bu nedenle iklim değişikliği bir kentsel adalet sorunudur. Yerel yönetimler ise iklim değişikliğinin kentsel düzeyde yol açtığı veya pekiştirdiği eşitsizliklerin hem bir parçası hem de çözümüdür. Fakat yerel yönetimler tarafından hazırlanan iklim eylem planlarında iklim ve adalet arasındaki ilişki genellikle göz ardı edilmektedir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki belediyelerin ve örneklem olarak seçilen Bursa Büyükşehir Belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Nilüfer Belediyesi ve Karşıyaka Belediyesi'nin hazırladığı iklim eylem planlarını ve eylem planlarının yapım sürecini, kentsel iklim adaletini oluşturan unsurlarla birlikte değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
The consequences of climate change and the policy-making processes affect different social groups and classes in different ways in the urban areas. For this reason, climate change is an issue of urban climate justice. Therefore local governments are both a part and a solution to the inequalities that climate change has led or exacerbated at the local level. However local governments often neglect the relationship between climate change and justice in their climate action plans. The aim of this study is to assess sustainable energy and climate change action plans of the municipalities in Turkey and the selected municipalities, which are Bursa Metropolitan Municipality, Izmir Metropolitan Municipality, Nilüfer Municipality, and Karşıyaka Municipality, with the elements of urban climate justice.