Post-modernitede güzel bedenin sosyal inşası: Estetik cerrahi müdahale görmüş bireyler üzerine bir araştırma
Social construction of beautiful body in postmodernity: A research on individuals who undergo cosmetic surgery
- Tez No: 516356
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN ÖNDER EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metodoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Postmodernitede beden, benliğin yansıtıldığı bir mekân ve kişisel gelişim hedeflerinin bir parçasıdır. Bedenler, daha önce hiç olmadığı kadar ön planda olduğundan dolayı, bireyler bedenlerini durmaksızın kontrol etmek zorundadır. Toplumsal aktörler, bedenleri düzenleyen yapı ve normlarla işbirliği yaparak normalliğin sınırları içinde kalmaya çabalamaktadır. Güzellik, normallik ile ilişkili bir kavram olduğu için güzel olma isteğini salt bir estetik amaç olarak görmek eksik bir teşebbüstür. Postmodernitede güzel beden, toplumsal konumu belirleyen, gündelik yaşamda çeşitli avantajlar sağlayan, bireyin kendi kendini inşa etmesi yoluyla kazanılması gereken bedendir. Bireyler, güzelliği elde etmek adına güzellik ürünlerini tüketip, gün geçtikçe farklı yaş grupları arasında ve cinsiyet ayırt etmeksizin yaygın hale gelmeye başlayan estetik cerrahiye başvurabilmektedir. Estetik cerrahi uygulaması, yalnızca bir güzellik pratiği olmakla kalmayıp, bir beden politikası, bireylerin benliği ve bedeni arasında kurduğu bir köprü ve öteki olma durumu ile başa çıkma mekanizması olmaktadır. Bu çalışmada, bedenin fenomenolojisine, failliğine, sembolik etkileşimdeki rolü ve anlamına ve postmodernitede güzel bedenin nasıl inşa edildiğine değinilmiş; estetik cerrahi müdahale görmüş bireylerin benlik algıları, müdahaleyi anlamlandırma biçimleri ve beden inşa sürecinde girdikleri toplumsal etkileşimler yapılan alan araştırması aracılığıyla anlaşılmak istenmiştir. Ayrıca estetik cerrahi ile toplumsal cinsiyet, etnisite ve sınıf gibi çeşitli sosyal kurum ve yapılar arasındaki ilişkiler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In postmodernity, the body is a place which reflects the self and is a part of personal development goals. Since bodies are at the forefront as they have never been before, individuals have to constantly control them. Social actors struggle to stay within boundaries of normality by cooperating with the structures and norms that regulate the bodies. Beauty is a concept related with normality, so it is an incomplete attempt to consider the desire of being beautiful as a purely aesthetic purpose. In postmodernity, the beautiful body is something that must be earned through the self-constructing of the individual, which determines the social position and provides various advantages in everyday life. Individuals may consume beauty products in order to attain beauty and may undergo aesthetic surgery which is becoming widespread among different age groups and regardless of sex. Aesthetic surgery intervention is not merely a beauty practice, but a body politics, a bridge between self and body of individuals and a mechanism of dealing with state of being other. In this work, the phenomenology and agency of the body, its role and meaning in the symbolic interaction, and the way how beautiful body is constructed in the postmodernity were mentioned; and through a field research it was aimed to understand the self-perception of the individuals who have undergone aesthetic surgery intervention, their interpretation of the intervention and social interactions during their body construction process. In addition, the relationships between aesthetic surgery and various social institutions and structures such as gender, ethnicity and class has been examined