Fargani'nin 'Kitab el-Fusul' adlı astronomi eseri üzerine bir araştırma
Research on al-Farghani's 'Kitab el-usul' (elements of astronomi)
- Tez No: 51639
- Danışmanlar: PROF.DR. ESİN KAHYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 456
Özet
ÖZET Batı' da Alfraganus olarak bilinen Fergânî, Memûn zamanının önemli astronomlarından biridir. Astronomiye ilişkin yazmış olduğu Astronominin Özeti ve Göğün Hareketlerinin Esasları ( Cevâmi' 'îlm el-Nucûm ve Usûl eJ- Harekât eJ-Semâvîye, Kitâb el-Fuşûl el-Mudhal fi Metisti, Elements of Astronomy) adlı kitabı, Batı'da ve Doğu'da, bu alandaki en önemli kitaplardan biridir ve onbeşinci yüzyıla kadar bir başvuru kitabı olarak kullanılmıştır. Eser, yaklaşık 833 yıllarında kaleme alınmıştır. Batlamyus'un Almagest adlı astronomi eserinin bir özeti niteliğindedir ve otuz bölümden oluşmaktadır. Ancak eser, Almagesfin özeti olmasına karşın, Almagest 'ten farklı bölümler de içermektedir. Fergânî, zamanında yapılmış bazı astronomi çalışmalarını eserinde söz konusu etmektedir. Bu nedenle eser, Almagesfm bir devamı olarak kabul edilebilir. Bu görüş, neden bu eserin, uzun süre Batı'da ve Doğu'da etkin olduğunu da açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Al-Farghânî, known as Alfraganus in the West, was one of the famous astronomers who had worked in Memun's dynasty. The Elements of Astronomy, which had been written by aJ-Farghânî, was one of the most popular books in astronomy in the West and in the East as well, and had been used as a handbook in astronomy until about fifteenth centuries. This work was written about 833 AD. It consisted of thirty parts and was about celestial motions and included a complete study on the science of the stars. Although it was a summary of Ptolemy's Almagest, some sections of the book were different from Almagest. Al-Farghânî had also presented the scientific knowledge of his time. For this reason, we assume that the book was kind of supplement of Almagets. This point of view indicates the reason why The Elements of Astronomy had immensely influenced the Western astronomy as well as the Eastern astronomy for a long time.