Bir otomotiv şirketinde milkrun sistemiyle tedarik edilen parçalarda yol masrafının en küçüklenmesi
Minimization of logistics cost for parts collected withmilk-run in an automotive company
  1. Tez No: 516390
  2. Yazar: ÖZKAN KARAÇAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖNDER TOMBUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu proje kapsamında, bir otomotiv şirketinde tedarikçilerden gelen malzemeler, milkrun sistemi ile toplanıp, ortak araçlarla taşınan parçalar uygun araçlara atanıp nakliye masrafları azaltılmaktadır. Tedarikçiler, bulundukları farklı şehirlere göre toplanmıştır. Nakliyeler için hacim, ağırlık kapasiteleri ve taşıma ücretleri farklı olan üç tip araç kullanılmaktadır. Bu operasyon için anlaşılan lojistik firması taşıma ücreti olarak sadece tedarikçilerin şehri ile şirketin şehri arasındaki yolun ücretini talep etmekte, tedarikçilerin olduğu şehirdeki şehir içi dolaşmalardan ücret almamaktadır. Şirketin nakliye maliyetini en küçükleme problemi bu hali ile milkrun rotalama probleminden en erken ve en geç sipariş tarihlerinin bulunduğu literatürdeki çanta toplama (knapsack) probleminin bir türüne dönüşmüştür. Yapılan iyileştirmeler ve geliştirmeler sonucu lojistik maliyetlerini düşürme ve bunun sonucu olarak lojistik faaliyet talep eden firmanın taşıma operasyonu için kullanılan maliyetinin düşürülmesi hedeflenmiştir. Mevcut durum analizi yapılarak, kullanılan mevcut durum üzerinde yapılabilecek değişiklikler ve verimlilik çalışmaları belirlenmiş olup, yeni sistem için matematiksel model kurulmuştur. Bu problemin çözümü için karma tam sayılı bir matematiksel model geliştirilmiş ve tam sayı çözüm motoru Cplex'te çözülmüştür. Bulunan sonuçlar ile en iyi çözüme makul sürelerde erişilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this project, it is aimed to reduce logistics costs such as materials and cash from suppliers in an automotive company. Suppliers are located in different locations. For logistic operations, 3 types of vehicle is used by taking the volume, weight capacity and logistic fees in account. The logistic company could charge logistic fees only for the transportation distance between the supplier and the automotive company but not for the circulation of the city where the supplier is located. The problem of minimizing the transportation cost of the company has turned into a product of the knapsack (backpack) problem in the literature where the earliest and latest order dates are found. As a result of the studies and analyzes made on the issues related to the activities, the system has become an assignment problem which resembles a knapsack (backpack) which operates at low cost and operates more efficiently. The current situation analysis is carried out to determine the changes that can be made on the current situation and the efficiency studies and the mathematical model for the new system is established. To solve this problem, a mixed integer mathematical model is developed and the integer solution engine is solved by Cplex. With the results found, the best solution is reached at reasonable times.