Sezaryenlerde postspinal hipotansiyonu önlemede noradrenalinin etkinliğinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of effectiveness of noradrenaline in preventing post spinal hypotension in cesarean section
  1. Tez No: 516398
  2. Yazar: SİNAN ATAİBİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET SEZARYENLERDE POSTSPİNAL HİPOTANSİYONU ÖNLEMEDE NORADRENALİNİN ETKİNLİĞİNİN RETROSPEKTİF OLARAK DEĞERLENDİRİLMESİ AMAÇ: Efedrin α ve β agonistik etkileriyle sezaryenlerde postspinal hipotansiyonu önlemek için en sık kullanılan ilaçlardan birisidir. Noradrenalinin de zayıf β ve güçlü α agonistik etkisi mevcuttur. Spinal anestezi ile sezaryen ameliyatı yapılan hastalarda noradrenalin infüzyonunun postspinal hipotansiyonu önlemedeki etkinliğini belirlemeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Retrospektif olarak toplanan 111 hasta noradrenalin (N) grubu (n:32) ve kontrol (K) grubu (n:79) olarak ikiye ayrıldı. N grubu spinal anesteziden hemen sonra noradrenalin infüzyonu başlanan hastalardan oluşmaktadır. K grubu ise noradrenalin başlanmayan hastalardan oluşmaktadır. Her iki gruba da hipotansiyon halinde kurtarıcı olarak 5 mg efedrin bolus uygulanmıştır. Hastaların demografik verileri, 1. ve 5. dakika APGAR skoru, umbilikal kord kan gazı pH, bebek doğum ağırlığı, kullanılan toplam efedrin miktarı, annede oluşan bulantı-kusma gibi olumsuz durumlar, dakikalık sistolik arter basıncı (SAB) ve ortalama arter basıncı (OAB) değerleri ve kalp atım hızı (KAH) ölçümleri anestezi takip formu ve elektronik kayıt sisteminden elde edildi.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: Ephedrine is one of the most commonly used drugs to prevent postspinal hypotension in cesarean sections with α and β agonistic effects. Noradrenalin also has a weak β and strong α agonistic effect. We aimed to determine the efficacy of noradrenaline infusion in preventing postspinal hypotension in patients undergoing cesarean section with spinal anesthesia. MATERIALS AND METHODS: Retrospectively, 111 patients were divided into two groups: noradrenaline (N) (n: 32) and control (K) group (n: 79). Group N consists of patients who have started noradrenalin infusion immediately after spinal anesthesia. Group K consisted of patients who did not initiate noradrenalin. In both groups, 5 mg ephedrine bolus was administered as a rescue dose in case of hypotension. The demographic data of patients, 1st and 5th minute APGAR score, umbilical cord blood gas pH, infant birth weight, total ephedrine dose, mother's nausea-vomiting, etc. negative status, systolic arterial pressure (SAP) and mean arterial pressure (MAP) values per minutes and heart rate (HR) measurements were obtained from the anesthesia form and electronic record system.