Multifonksiyonel epidural elektrod ile pulse radyofrekans işleminin etkilerinin araştırılması
Investigation of effectiveness of pulsed radiofrequency with multifunctional epidural electrode
- Tez No: 516407
- Danışmanlar: PROF. DR. ALP GURBET
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bel ağrısı birçok insanı hayatının belli döneminde etkileyen bir durumdur (1). Kronik ağrı tedavisinde farmakolojik ve diğer konservatif yaklaşımlar yetersiz kaldığında; ablatif ve girişimsel metodlar, sinir iletimini kesintiye uğratarak santral bölgede ağrı algılamasını engellediği varsayımı ile uygulanır (2). Girişimsel yöntemler arasında multifonksiyonel epidural elektrod ile pulse radyofrekans (PRF) uygulamaları, görece daha az yan etkisi olan ve çeşitli patolojilerden kaynaklanan bel ve bacak ağrılarında uygulanabilen bir yöntemdir (3). Çalışmamız, Algoloji Bilim Dalı Kliniği'ne başvuran Ekim 2014 - Mart 2017 tarihleri arasında Multifonksiyonel Epidural Elektrod ile PRF işlemi uygulanan 188 hastanın dosyalarının retrospektif olarak taranması ile tamamlandı. Vizüel analog skala (VAS), düz bacak kaldırma testi (DBK)'ne yanıt, lomber eklem hareket açıklığı, analjezik kullanımı, hasta memnuniyet düzeyi ve takibinde operasyon veya invaziv işlem yapılıp yapılmadığı incelenmiştir. VAS ve DBK testi girişim öncesi değerleri ile kıyaslandığında anlamlı derecede iyileşme olduğu görüldü. Olguların 10.gün, 1., 3. ve 6.
Özet (Çeviri)
Investigation of Effectiveness of Pulsed Radiofrequency with Multifunctional Epidural Electrode Low back pain affects a lot of people at some point in their life (1). Whenever pharmacologic and other conservative treatments of chronic pain fail, ablative and interventional methods are attemted on the assumption that interrupting nerve conduction prevents central pain cognition (3). Among the invasive techniques, pulsed radiofrequency with multifunctional epidural electrode can be used for low back and leg pain that caused by several pathologies and has relatively less side effects (4). The records of the 188 patients who underwent pulsed radiofrequency with multifunctional epidural electrode between october 2014-march 2017 in our Algology clinic were examined retrospectively. Visual analog scale (VAS) for pain, response to straight leg rising test (SLR), lomber range of motion, analgesic use, patient satisfaction score, follow-up operation or invasive procedure are evaluated. VAS and SLR tests were found to be significantly improved compared with the preoperative values.