Ön açık kapanış olgularının tedavisinde üst çene posterior dişlerin zigomatik ankraj ile intrüzyonuna kortikotominin etkisinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Evaluating effectiveness of corticotomy procedure in open bite patients by intrusion of maxillary posterior teeth with zygomatic miniplate anchorage : A retrospective study
  1. Tez No: 516408
  2. Yazar: ABDÜLKADİR IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERVET DOĞAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Amaç: Posterior vertikal dentoalveolar gelişimi artmış, ön açık kapanışa sahip hastaların zigomatik miniplak ankrajı ile tedavisinde kortikotomi uygulaması yapılmasının üst çene posterior dişlerin intrüzyon ve kök rezorpsiyonu miktarına olan etkilerininin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: 2014-2017 yılları arasında Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti AD'na başvurmuş ön açık kapanışa sahip ve zigomatik ankraj ile posterior dişlerin intrüze edildiği hastaların dosyaları taranarak kriterlere uygun 9'u kadın 7'si erkek olmak üzere toplam 16 hastanın verileri kullanılmıştır. Hastaların ortalama yaşı 19,2 yıldır. Üst çene posterior bölgede büyük azı ve küçük azı dişlerin intrüzyonu amacıyla vestibülden ankraj sağlamak için zigomatik plaklar ve palatinalden ankraj sağlamak için ikinci küçük azı ve birinci küçük azı dişler arasına 1,6 mm çapında 8 mm uzunluğunda titanyum mini-vidalar yerleştirilmiştir. Zigomatik plaklar yerleştirilirken aynı seansta tek tarafa diş kökleri aralarına vertikal ve apekslerin en az 2 mm üstünden geçecek şekilde horizontal kortikotomi uygulaması yapılmıştır. Operasyondan 1 hafta sonra kapalı NiTi yaylar aracılığıyla her bir segmente 400 g kuvvet 6 ay boyunca uygulanmıştır. Tedavi öncesi ve intrüzyon sonrası alınan KIBT görüntüleri dişlerin segmentasyonu, 3 boyutlu yeniden yapılandırılması, hacimsel ve lineer ölçümlerin yapılabilmesi için Mimics Innovation Suite programına aktarılmıştır. Parametrelerin normal dağılıma uygunluğu ShapiroWilk testleri ile değerlendirilmiş ve bütün parametrelerin normal dağılıma uygun olduğu tespit edilmiştir. Sağ ve sol taraf ölçüm farklılıkları, T0 ve T1 ölçümleri arasındaki farklılıklar, iki faktörlü tekrarlı ölçümlerde varyans analizi (Repated Measure ANOVA) yapılarak değerlendirilmiştir. Anlamlılık düzeyi p0,05). Benzer şekilde volümetrik hacim kayıplarında, sağ ve sol arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark çıkmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate treatment effects on root resorption and intrusion amount of corticomy procedure in anterior open bite patients with excessive vertical devolopment of posterior maxilla. Material and Method: This study was conducted on the treatment records of 16 moderate to severe anterior open bite patients (9 female, 7 male) who applied to Ege University Faculty of Dentistry and Department of Orthodontics. The mean age of patients was 19,2 years. In the buccal side zygomatic miniplates and in the palatinal side between second premolar and first molar, miniscrews were placed for anchorage. Mucoperiosteal flap was reflected under local anesthesia and corticotomy procedure was created between posterior roots in only one segment. These vertical cuts were connected with horizontally above the apex of maxillary posterior teeth at least 2 mm. 1 week after surgery 400 g intrusion forces were applied with closed NiTi coils on each side aproximately 6 months. Before and after intrusion, CBCT images were taken. Volumetric and lineer measurements were done by using Mimics Innovation Suite software. Repated measure ANOVA was used to compare root resorption and intrusion amount between right and left sides at T0 and T1. Results: Although amount of intrusion was higher in corticotomy side, the difference was not statistical significant except 2 parameters (p>0.05). Similarly volume loss was not statistically significant when compared right and left sides (p>0,05).