Multifonksiyonel yeni heterosiklik bileşiklerin sentezi
Synthesis of novel multifunctional heterocyclic compounds
  1. Tez No: 483450
  2. Yazar: AHMET YALKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN KOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Son yıllarda pirimidin bileşikleri ile ilgili heterosiklik bileşikler kimyası alanında yoğun çalışmalar yapılmaktadır. Çok sayıda pirimidin bileşiği organik kimyacılar tarafından sentezlenmiş ve işlevselliği ön plana çıkarılmaya çalışılmıştır. Bu amaçla organik kimya, farmasötik kimya ve tıp anabilim dallarını kapsayan disiplinler arası çalışmalarla çok sayıda bilimsel makale ve patent yayınlanmıştır. Ayrıca pirimidin bileşikleri DNA'nın yapısını oluşturan ve genetik kodlarımızı belirleyen şifrelerin de kodlarıdır. Bu nedenle canlılarda genetik yapının gizli kalmış detaylarını bulmak için pirimidin halkasının yapısının ve özelliklerinin çözümlenmesine fazlasıyla ihtiyaç duyulmaktadır. Pirimidin bileşikleri ile ilgili çalışmalar bu özellikleri nedeniyle oldukça önem taşımaktadır. Çalışmamızda beş basamakta gerçekleştirilen seri reaksiyonlar sonucunda pirimidin halkası içeren yeni amit türevleri sentezlenmiştir. Bu sentezde literatüre göre elde edilen pirimidin asit klorür bileşiği ile aromatik aminlerin reaksiyonu gerçekleştirilmiş ve hedef bileşikler olan pirimidin karboksamit türevleri sentezlenmiştir. Sentezlenen bileşiklerin yapıları Elementel Analiz, FT-IR, 1H-NMR ve 13C-NMR spektroskopisi teknikleri kullanılarak aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, intensive studies have been carried out in the field of chemistry of heterocyclic compounds related to pyrimidine compounds. Numerous pyrimidine compounds have been synthesized by organic chemists and attempted to predominantly function. To this end, numerous scientific papers and patents have been published in interdisciplinary studies in organic chemistry, pharmaceutical chemistry and medicine. In addition, pyrimidine compounds are codes that constitute the structure of DNA and determine our genetic codes. For this reason, there is a great need for the resolution of the structure and properties of the pyrimidine ring in order to find hidden details of the genetic make-up in living organisms. The studies on pyrimidine compounds are very important because of these properties. n our work, new amide derivatives containing the pyrimidine ring were synthesized as a result of the series of five reactions. In this synthesis, the reaction of aromatic amines with the pyrimidine acid chloride compound obtained according to the literature was carried out and pyrimidine carboxamide derivatives which are the target compounds were synthesized. The structures of the synthesized compounds were elucidated using elementel analysis, FT-IR, 1H-NMR and 13C-NMR spectroscopy techniques.