Halk eğitimi merkezlerindeki halkla ilişkiler çalışmalarının değerlendirilmesi
Evaluation of public relation in center adult education
  1. Tez No: 51641
  2. Yazar: AYŞEN SEÇİLMİŞ (DEMİRCİOĞLU)
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FİRDEVS GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Halkla İlişkiler, Education and Training, Public Relations
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
BÖLÜM V ÖZET, SONUÇ VE ÖNERİLER Günümüzde bilim ve teknoloji alanındaki hızlı değişiklikler eğitime duyulan ihtiyacı her geçen gün daha çok artırmakta, bu ihtiyacın karşılanması için de, farklı eğitim uygulamalarına gerek duyulmaktadır. Bugün ülkemizde nurusun bir bölümü ekonomik, sosyal, kültürel ve çevre koşullan gibi ban nedenlerle eğitimlerini hiç yapamama ya da yanda bırakma durumuyla karşı karşrya kalabilmekte, yaşamlarının herhangi bir döneminde bu vatandaşlarımız yeniden öğrenim görme ihtiyacı duyabilmektedirler. Bireyin kendini gerçekleştirmesi ve ulaşabileceği en üst düzeye çıkabilmesi için yaşam boyu öğrenmeye gereksinimi vardır. Örgün eğitimden yararlanma düzeyi ne olursa olsun insanlar yaşamlarının herhangi bir anında boş zamanlanın değerlendirmek, iş bulmak, işinde ilerlemek ya da salt yeni bir şeyler öğrenmek istemektedirler. Yeni bir şeyler öğrenme gereksinimi duyan yetişkinin bu konuda rehberlik ve danışmanlık hizmetleri yanında öğrenim etkinliğinin örgün değil yetişkin eğitimi ortamında gerçekleştirilmesine ihtiyacı vardır. Birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de vatandaşlarımızın eğitim ihtiyaçlarım karşılamak için çeşitli faaliyetler yapılmakta ve bu hizmet daha çok Halk Eğitimi Merkezleri tarafından karşılanmaktadır. Bu Merkez' lere gelen yetişkinlerin ilgi ve ihtiyaçlarının tanınması, buna yönelik programların hazırlanması, yine yetişkinin mevcut olan kurs programlarından haberdar edilmesi, bu kurslara fiilen katılmalarının sağlanması öncelikle halkla ilişkiler uygulaması içerisinde yer alan tanıma ve tanıtma faaliyetleri ile gerçekleşebilmektedir. Bu araştırma ile Ankara İli Çankaya, Keçiören, Mamak ve Yenimahalle Halk Eğitimi Merkezleri' ne devam eden yetişkinlerin Halk Eğitimi Merkezleri' nden beklentilerinin ilgililerce dikkate alınması, yapılan faaliyetlerin hala tanıtılması ve halkla ilişkiler çalışmalarının incelenmesi ve geliştirilmesine yönelik önerilerin ileri sürülmesi amaçlanmıştır. 107Bu amaç ile Çankaya, Keçiören,Mamak ve Yenimahalle Halk Eğitimi Merkezleri' nde 1994-1995 öğretim yıllarında görevli 11 yönetici, 22 rehber öğretmen ile merkez binada biçki- dikiş, bilgisayar, el sanatları ve nakış kurslarını yürüten 45 kurs öğretmeni ve bu kurslara devam eden 1 1 0 yetişkinden konuya ilişkin bilgiler anket yoluyla toplanmıştır. Elde edilen bulgular araştırmanın amacına uygun olarak yorumlanmıştır. SONUÇLAR Araştırmadan çıkarılabilecek sonuçları şu şekilde ifâde etmek mümkündür: 1. Merkez personeli orta yaş ve üzerinde olup tamamına yakını kadındır. Halkla ilişkiler alanında öğretim ve eğitim gördüğünü belirten personel bulunmamaktadır. 2. Personelin büyük bir bölümü, Merkez' in eğitim fâaliyetlerini çevreye tam olarak duyurduğunu belirtmesine rağmen, yetişkinler bu türlü faaliyetleri daha önce Merkez' e gelen arkadaşlarından duyduklarını veya kursa bizzat başvurdukları zaman öğrendiklerini ileri sürmektedirler. Bu göstermektedir ki Halk Eğitimi Merkezleri eğitim programlarım çevreye tanıtmada etkili olamamaktadır. 3. Gerek personel gerekse yetişkinler Merkez' in tanıtım çalışmalarında ilan dışında reklam ve propagandadan yeterince yararlanamadığmı ifâde etmişlerdir. 4. Merkez' in özellikle gazete, dergi, TV ve radyo gibi kitle iletişim araçlarına yeterince ulaşamamış olması dolayısıyla yetişkinlerin de bu araçlardan Merkez' i tanıtıcı bir yayını çok az görmelerine neden olmuştur. 5. Merkez'in tanıtım için basına yeteri kadar başvurmadığı dolayısıyla basın bildirisinin de verilemediği personel tarafından ifâde edilmektedir. 6. Merkez'in tanıtım faaliyetleri içerisinde en fazla sergilere yer verildiği ortaya çıkmaktadır. Zaten yetişkinler de Merkez' e ilişkin faaliyetlerden en fazla sergiler yoluyla haberdar olduklarını belirtmişlerdir. 108
Özet (Çeviri)
SUMMARY Rapid changes in science and technology increases the need of education every day and in order to provide this need, various educations are reguired. As it is many countries in our country different kind of facilities are arranged to meet the education need of the people and a great part of these facilities are organized by Public Training Centers. To know the needs and interest of the adulest, to prepare the programmes and acguire their contribution, to introduce the facilities of the Center will be achieved by knowing and introducing dimension of the public relations application. This research is prepared to be taken the expectations of the ones attending to Çankaya, Keçiören, Mamak and Yenimahalle Public Training Centers into consideration by the related parties, to introduce the facilities to the people, to search and developed the studies of public relations. Within this frame, an inguiry was prepared for both the personnel and the adultes and applicated in these above mentioned centers. The result of it as follows: 1. There is not any educated personnel about public relations. 2. It is obvious that nearly whole of the adultes attending to the center are ladies and there isnot any illiterate person. 3. It has been realized that the centers are not effective to introduce the training programmes. 4. Since the Centers do not use the communication devices, adultes are not informed about Center's facilities through these communications devices such as newspaper, radio television etc. 5. It has been approved that exhibitions have great importance to introduce the Center. 6. Personeli and the adultes agree on the idea that Center is known in the environment and accepted positively. 7. Personeli and the adultes agree on the idea that Center is known in the environment and accepted positively. 8. In order to raise the present public relations level of the Center, it has been put farword that different material and technigues should be developed and the adult's education level should be raised. 14