İzole hipertansif hastaların retinal damar çapları ile arteriyel sertlik parametrelerinin arasındaki ilişkilerin araştırılması
Investigation of the correlation between the retinal vessel diameters and arterial stiffness parameters in isolated hypertensive patients
- Tez No: 516426
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH BULUCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Tbp.Kd.Ütğm.Abdullah Burak UYGUR“İzole hipertansif hastaların retinal damar çapları ile arteriyel sertlik parametrelerinin arasındaki ilişkilerin araştırılması”Gülhane Askeri Tıp Akademisi Askeri Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Bilim Dalı, Tıpta Uzmanlık Tezi, Ankara, 2016. Hipertansif hastalarda endotel disfonksiyonunu (ED) gösteren güçlü kanıtlar vardır. Son zamanlarda nabız dalga hızı (NDH), güçlendirme indeksi (Gi) ve santral aortik basınç (SAB) gibi endotel disfonksiyonunu gösteren yeni parametreler ateroskleroz tahmininde kullanılmaktadır. Ülkemizde ve diğer ülkelerde kan basıncı ile arteriyel sertlik parametreleri arasındaki ilişkiyi gösteren çok sayıda çalışma mevcut iken, izole hipertansiyonu (İHT) olan hastalarda arteriyel sertlik parametreleri (NDH, Gi, SAB) ile fundus fotoğraflarıyla ölçülen retinal damar çapları arasındaki ilişkiyi belirlemeye yönelik çalışma son derece azdır. Bu çalışmada izole hipertansif hastalarda retinal damar çapları ile arteriyel sertlik parametreleri arasındaki ilişki araştırılmıştır. Çalışmamıza Ekim 2015 - Mayıs 2016 tarihleri arasında GATA İç Hastalıkları BD. polikliniğine başvuran veya İç Hastalıkları BD. kliniğinde yatan, ESH/ESC 2013 kılavuzunun önerileri doğrultusunda HT tanısı alan veya HT tanısıyla takip edilen 20-80 yaş arası 101 hasta (54 kadın, 47 erkek) ve 25-60 yaş arası sağlıklı 31 birey (16 kadın, 15 erkek) olmak üzere farklı 2 gruptan toplam 132 kişi dahil edildi. Çalışmaya alınan bireylerin yaş, cinsiyet, ailede erken kardiyovasküler hastalık öyküsü (babada veya erkek kardeşte < 55 yaş, annede veya kız kardeşte < 65 yaş), sigara içiciliği (aktif/pasif), alkol kullanımı, sedanter yaşam, HT yaşı, kullandığı antihipertansif ilaçlar ile son 3 ay içerisinde alınmış olan laboratuvar verileri hasta takip formuna kaydedildi. Tüm hastaların antropometrik ölçümleri yapıldı. NDH, Gia, Gib ve SAB' ı içeren arteriyel sertlik parametreleri ölçüldü ve dijital retinal kamera ile fundus fotoğrafları çekildi. Hasta grubunda yer alan katılımcıların ayrıca AKBÖ' leri yapıldı. Fundus fotoğraflarıyla ölçülen retinal damar çapları ile arteriyel sertlik parametreleri arasındaki ilişki araştırıldı. Çalışmaya katılan izole hipertansif hastalarda ve sağlıklı bireylerde retinal damar çapları ile NDH, Gia, Gib, SAB ölçümleri arasında ilişki saptanmadı. Hasta ve kontrol grupları yaş, nabız sayısı, NDH, SAB, AKŞ, kreatinin, trigliserid, ürik asit, spot idrarda hesap mikroalbüminüri bakımından karşılaştırıldığında anlamlı fark saptandı. Hasta grubunda yaş (p=
Özet (Çeviri)
Tbp.Kd.Ütğm.Abdullah Burak UYGUR“Investigation of the correlation between the retinal vessel diameters and arterial stiffness parameters in isolated hypertensive patients”Gulhane Military Medical Faculty, Department of Internal Medicine, Medical Specialization Thesis, Ankara, 2016. There are strong evidences showing that hypertensive patients have endothelial dysfunction (ED). Recently, some novel endothelial dysfunction parameters such as pulse wave velocity (PWV), augmentation index (Aix) and central aortic pressure (CAP) have been investigated as predictive markers of atherosclerosis. Although there are several studies demonstrating the correlation between the blood pressure and arterial stiffness parameters in our country and other countries, only very few studies were conducted to determine the correlation between the arterial stiffness parameters (PWV, Aix, CAP) and retinal vessel diameters measured by the fundus photos in patients with isolated hypertension (IHT). In this study, the correlation between the retinal vessel diameters and arterial stiffness parameters were investigated in patients with isolated hypertension. 101 patients (54 females, 47 males) between the ages of 20-80 years and 31 healthy subjects (16 females, 15 males) between the ages of 25-60 years; total 132 subjects, who applied to the outpatient clinic of GATA Internal Diseases Department between October 2015 – May 2016 or who were already hospitalized in GATA Internal Diseases Department, were included in our study. They were diagnosed with HT and followed up with this diagnosis in our clinic according to the recommendations of the ESH/ESC 2013 Guideline. The characteristics of the included subjects such as age, gender, cardiovascular medical history in the family (in father or brother below the age of 55 years, in mother or sister below the age of 65 years), smoking habits (active/passive), alcohol consumption, sedentary lifestyle, age of HT, used antihypertensive drugs and laboratory findings within the last 3 months were recorded in the patient charts. The anthropometric measurements were carried out for all patients. Arterial stiffness parameters including PWV, augmentation index aortic (AIA), augmentation index brachial (AIB) and CAP were measured and photos of fundus were taken by a digital retinal camera. Ambulatory blood pressure monitoring (ABPM) was also performed for the subjects in the patient group. The correlation between the retinal vessel diameters measured by fundus photos and arterial stiffness parameters was investigated. We did not find out any correlation between the retinal vessel diameters and PWV, AIA, AIB, CAP measurements regarding to the patients with isolated hypertension and healthy subjects. However, there was a significant difference between the patient group and the control group in respect of age, pulse rate, PWV, CAP, fasting blood sugar (FBS), creatinine, triglyceride, uric acid, microalbuminuria in the spot urine. In the patient group the following parameters were significantly higher: Age (p=