İzole hipertansiyon tanısı ile takip edilen hastalarda ayak bileği-kol basıncı indeksi ile nabız dalga hızı ilişkisinin belirlenmesi
Investigation of the relationship between ankle-brachial pressure index and pulse wave velocity in the patients followed and diagnosed with isolated hypertension
- Tez No: 452505
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN SAĞLAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Hipertansif hastalarda endotel disfonksiyonunu (ED) gösteren güçlü kanıtlar vardır. Son zamanlarda ayak bileği-kol basıncı indeksi (AKBİ), nabız dalga hızı (NDH), güçlendirme indeksi (Gİ) ve santral aort basıncı (SAB) gibi endotel disfonksiyonunu gösteren yeni parametreler ateroskleroz tahmininde kullanılmaktadır. Bu çalışmada izole hipertansiyon (İHT) tanısı ile takip edilen hastalarda AKBİ ile NDH ilişkisi araştırılmıştır. Çalışma grubumuza Kasım 2014 – Mayıs 2015 tarihleri arasında GATA İç Hastalıkları B.D. polikliniğine başvuran HT tanısı alan veya HT tanısıyla takip edilen toplam 90 birey (57 kadın, 33 erkek) dahil edildi. Çalışmaya alınan bireylerin yaş, cinsiyet, aile hikayesi, sigara içip içmediği, varsa ek hastalıkları, kullandığı ilaçlar ile son 3 ay içerisinde alınmış olan laboratuvar verileri hasta takip formuna kaydedildi. Tüm hastaların NDH, Gİ ve SAB'ı içeren arteriyel sertlik parametreleri ölçüldü. Aynı gözlemci tarafından her hastada el doppler ultrosonografi cihazı ile 2'şer kez AKBİ ölçümü yapıldı. Her iki taraf AKBİ değeri hesaplanıp düşük olan değer kabul edildi. AKBİ ve arteriyel sertlik belirteçlerinin ölçümleri yapılarak arasındaki ilişki araştırıldı. İHT tanısı ile takip edilen hastalarda AKBİ değerleri ile NDH ölçümleri arasında ilişki saptanmadı.
Özet (Çeviri)
There are strong evidences showing that Hypertensive patients have endothelial dysfunction (ED). Recently, some novel endothelial dysfunction parameters such as ankle-brachial pressure index (ABI), pulse wave velocity (PWV), augmentation index (AIx) and central aortic pressure (CAP) have been investigated as predictive markers of atherosclerosis. In this study, the relationship between ABI and pulse wave velocity (PWV) in the patients followed and diagnosed with isolated hypertension (IHT) is investigated. Our study group includes 90 individuals (57 female, 33 male) who had consulted to the Department of GATA Internal Medicine, diagnosed with pulse wave velocity, and followed-upaccording to this diagnosis, between November 2014 and May 2015. Age, sex, family history, smoking, presence of additional diseases, medicine usage and last 3 month-data of each individual enrolled in the study were recorded in patient charts. Arterial Stiffness parameters including PWV, Aix and CAP in all patients were measured. ABI was determined twice for each patient by the same observer, using portable Doppler device. Upon calculating ABI values for both extremities, lower value is adopted. Markers of ABI and Arterial Stiffness were measured and the correlation between the two was investigated. No correlation was determined between the measurements of ABİ and PWV on patients with diagnosed IHT.