Gebelerin diş eti hastalıkları konusunda bilgi, davranış ve dental anksiyete düzeylerinin belirlenmesi
Determinition of pregnant women knowledge and behavior about gingivial diseaseand their dental anxety levels
- Tez No: 516439
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLHAN ÜNAL KOCAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Dentistry, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma Karabük bölgesindeki gebelerin diş eti hastalıkları konusunda bilgi, davranış ve dental anksiyete düzeylerinin belirlenmesi amacıyla planlanmıştır. Tanımlayıcı analitik tipte yapılan araştırma, Karabük Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi Kadın Doğum Polikliniğinde, 20 Şubat 2016 -20 Temmuz 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini anılan hastaneye başvuran tüm gebeler, örneklemini ise; Türkçe konuşabilen ve araştırmaya katılmayı kabul eden 337 gebe oluşturmaktadır. Araştırmada veriler, literatür doğrultusunda hazırlanan veri toplama formu ve Dental Anksiyete Ölçeği (MDAS) kullanılarak toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler, yüzdelik dağılımları, aritmetik ortalama, Student t testi, Mann Whitney U testi ve korelasyon analizleri kullanılarak incelenmiştir. Araştırmada gebelerin 23.8±11 gestasyonel haftada olduğu, çoğunluğunun ilköğretim mezunu (%38.6), çalışmıyor (%70.3) ve orta seviyede gelir sahibi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was planned to determine knowledge, behavior and dental anxiety levels of gums in gynecology in Karabük region. The research, descriptive analytic type, is performed at Karabuk University Training Researh Hospital Gynaecology Department between 20 February 2016-20 July 2016. The universe of research is the all pregnant women who applied to mentioned hospital; the sample; 337 pregnant women who can speak Turkish and agreed to participate in the research. Data were collected using data collection form prepared in the direction of literatüre and Dental Anxiety Scale. Data obtained from the study were analyzed using percentile distributions, arithmetic mean, Student t test, Mann Whitney U test and correlation analyzes. In the study, it was determined that the pregnancies were 23,8 11 gestational weeks and the majority had primary school graduates (38,6%), not working (70,3%) and middle income.