Borik asitin beton katkı hammaddesi olarak kullanılması ile üretim süreçlerinde ve maliyetleri üzerinde etkisinin incelenmesi
Investigation effects on cost of raw materials and production processes while boric acid used as raw materials of concrete additives
- Tez No: 516442
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKÜN ORBAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bor yarı iletken bir element olup, yer kürede az miktarda bulunmasına rağmen doğada rastlanan bazı bileşikleri belli yerlerde yüksek yoğunlukta bulunabilir. Türkiye dünya üzerindeki bor rezervinin %73'üne sahiptir. Türkiye'nin iç Anadolu ve batısı zengin boraks yataklarına sahiptir. Balıkesir'de Sultan çayırı ve Bigadiç, Eskişehir'de Seyitgazi (Kırka) ve Kütahya bölgeleri dünyanın en zengin bor yataklarını oluşturmaktadır. Bor madeni sanayi de çok sayıda sektörde kullanım alanı mevcuttur. Bor madeni ile elde edilen boraks ve borik asit; özellikle nükleer alanda, savunma sanayisinde, jet ve roket yakıtı, sabun, deterjan, lehim, fotoğrafçılık, tekstil boyaları, cam elyafı tarım, metalurji sağlık ve kâğıt sanayinde kullanılmaktadır. Bu çalışmada borik asidin beton katkı maddesi olarak Türkiye'nin farklı bölgelerinden alınan agregalar ve farklı tip çimentolar kullanılarak borik asit kullanımının taze beton ve sertleşmiş beton özellikleri üzerine etkisi incelenecektir. Üretim safhasında yapılabilecek süreçlerin gözden geçirilmesi ile sorunlu noktaların tespiti gerçekleştirilip bu süreçlerin optimizasyonunu sağlayarak zaman ve kalite açısından en uygun maliyet analizi incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Boron is a semi-conductive element. Even though Boron is found in a small amount in earth some of the compounds found at high density in certain places. Turkey has 73% of the world's boron reserves. The richest borax places in the world are the central and western regions of Turkey. Sultançayırı and Bigadiç in Balıkesir, Seyitgazi (Kırka) in Eskişehir and Kütahya environs. Boron minerals are used in a wide variety of jobs in the industry. Borax and boric acid are obtained from boron minerals; especially in the nuclear field, defense industry, jet and rocket fuel, soap, detergent, solder, photography, textile dyes, glass fiber agriculture, metallurgy health and paper industry. In this study, the effect of boric acid is used as an admixture for concrete. The properties of fresh and hardened concrete will be examined by using aggregates and different types of cement from the different regions of Turkey.