Pomza agregası kullanılarak üretilen hafif beton özelliklerinin borik asit katkısıyla iyileştirilmesi üzerine deneysel bir araştırma
An experimental investigation on the improvement with boric acid additive of properties of light wei̇ght concrete produced using pumice aggregate
  1. Tez No: 651389
  2. Yazar: HALİL TEZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Beton teknolojisinde, hafif beton üretiminde hafif agrega kullanımına ilişkin çalışmalar giderek artış göstermektedir (Akyüncü, 2019). Bu tez çalışmasında, hafif beton üretiminde agrega olarak pomza agregası ve katkı malzemesi olarak borik asitin kullanılması hususunda deneysel bir çalışma yürütülmüştür. Bu kapsamda borik asitin katkı maddesi olarak kullanılması sonucu hafif betonun fiziksel mekanik ve mikro yapısının iyileştirilmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla; pomza agregalı borik asit katkılı üretilen numunelere fiziksel (kuru birim hacim ağırlık, su emme ve porozite) ve mekanik (basınç dayanımı, yarmada çekme dayanımı) deneyleri uygulanmıştır. Ayrıca hafif betonda meydana gelen iyileşmenin daha net bir şekilde açıklanabilmesi için SEM görüntülerinden yararlanılmıştır. Çalışma sonucunda; fiziksel özelliklerden olan porozite ve su emme değerlerinde azalma, kuru birim hacim ağırlığında artma meydana gelmiştir. Üretilen hafif betonun basınç dayanımı ve yarmada çekme dayanım değerlerinde artış olduğu görülmüştür. SEM görüntüleri incelenmiş ve en iyi sonuç %6 oranında borik asit katkısıyla elde edilmiştir. Sonuç olarak, borik asitin hafif beton üretiminde kullanılmasında herhangi bir sakınca olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Abstract: In concrete technology, studies on the use of lightweight aggregates in the production of lightweight concrete are gradually increasing (Akyüncü, 2019). In this thesis, an experimental study was carried out on the use of pumice as an aggregate and boric acid as an additive in light weight concrete production. In this context, it is aimed to improve the physical mechanical and microstructure of light concrete as a result of using boric acid as an additive. For this purpose; Physical (dry unit weight, water absorption and porosity) and mechanical (compressive strength, splitting tensile strength) tests were applied to the samples produced with pumice aggregate and boric acid additive. In addition, SEM images were benefited to explain the improvement in light weight concrete more clearly. In the results of studing; it occured porosity values and water absorption values which are physical properties decrease and dry unit weight increased. It was observed that the compressive strength and tensile strength values of the lightweight concrete produced increased. SEM images were examined and the best results were obtained with 6% boric acid. As a result, it was found that there is no harm in using boric acid in light weight concrete production.