İş-yaşam dengesi ile iş stresinin esnek çalışma uygulamaları bağlamında incelenmesi
Work-life balance and job stress analysis in the context of flexible working arrangements
- Tez No: 516450
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALTAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışmada, iş-yaşam dengesi ile iş stresi arasında ilişki olup olmadığı; bu ilişkinin esnek çalışma uygulamaları yapılan ve yapılmayan işletmelerde ne tür farklı sonuçlar yarattığı incelenmiştir. Esnek çalışma uygulamalarının yapıldığı ve esnek çalışma uygulamalarının yapılmadığı işletmelerdeki çalışanlar karşılaştırılarak, bu çalışanların iş-yaşam dengeleri ile iş stresi arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmada çalışanların iş-yaşam dengesi kurup kuramadıklarını ölçmek amacıyla Netemeyer, Boles, McMurrian'ın“İş-Yaşam Dengesi Ölçeği”nden yararlanılmıştır. İş stresini ölçmek için ise, Suzanne Haynes ile House ve Rizzo'nun“İş Stresi Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, iş-yaşam dengesi ile iş stresi arasında anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. Buna ek olarak; ayrı ayrı değerlendirildiğinde iş-yaşam dengesi ile iş stresi esnek çalışma uygulamaları olan ve esnek çalışma uygulamaları olmayan işletmelerde farklılaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to observe whether being a relationship between job-life balance and job stress; and it has been examined what kind of different outcomes this relationship has created in the enterprises where flexible working arrangements are implemented and which are not. The relationship between work-life balance and job stress was examined by comparing that employees in firms where flexible working arrangements and were implemented and flexible working arrangements were not conducted. In this researched, Netemeyer, Boles, McMurrian's“Work-Life Balance Scale”was used to evaluated whether workers set up or not a work-life balance. Suzanne Haynes and House and Rizzo's“Job Stress Scale”were used to measure job stress. The results of the research demonstrate that it was found that there is a meaningful relationship between work-life balance and job stress. In addition; when assessed separately, work-life balance and job stress differ in enterprises that have flexible working arrangements and do not have flexible working arrangements.