Çalışma süresi ve verimlilik ilişkisi: Bankacılık sektöründe OECD ülkeleri için panel veri analizi
Working hours and productivity relationship: Panel data analysis for OECD countries in the banking sector
- Tez No: 982767
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN AKGÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Banking, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, OECD ülkeleri ve özellikle bankacılık sektörü bağlamında çalışma süreleri ile verimlilik arasındaki ilişkiyi tarihsel, kuramsal ve ampirik boyutlarıyla incelemektedir. Çalışma sürelerinin ekonomik büyüme, toplumsal refah ve iş-yaşam dengesi üzerindeki stratejik önemi vurgulanmakta ve ücret kaybı olmadan çalışma saatlerinin kısaltılmasının verimlilik üzerindeki etkileri araştırılmaktadır. Gelişmiş ekonomilerin deneyimleri, kısa mesai modellerinin üretkenlik kaybı yaratmadığını, aksine verimlilik artışlarını destekleyebildiğini göstermektedir. Araştırma, kavramsal analiz, literatür taraması ve panel veri yöntemini bütünleştiren çok boyutlu bir yaklaşım benimsemektedir. Öncelikle çalışma süresi kavramının hukuki ve tarihsel temelleri ile esnek çalışma modelleri incelenmiş, ardından OECD ülkelerindeki bankacılık sektörüne ilişkin ampirik literatür değerlendirilmiş ve son aşamada panel veri analiziyle haftalık ortalama çalışma süresi (ocs) ve karesinin (ocs²) finansal kurumların verimlilik endeksi (fkve) üzerindeki etkileri test edilmiştir. Finansal sistem mevduatlarının GSYH'ye oranı (mev) kontrol değişkeni olarak kullanılmış ve verimlilik dinamikleri istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Ampirik bulgular, çalışma süresi ile verimlilik arasındaki ilişkinin doğrusal olmayan bir yapıya sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Çalışma süresi belirli bir eşiğe kadar arttığında verimlilik üzerinde pozitif etkiler görülmekte; bu eşik aşıldığında ise verimlilik düşmektedir. Bulgular, dijitalleşme ve otomasyonun sunduğu imkânlarla daha kısa mesai modellerinin üretim kapasitesini koruyabileceğini ve hatta artırabileceğini doğrulamaktadır. Türkiye bağlamında, özellikle bilişsel yoğunluğu yüksek sektörlerde haftalık yasal çalışma süresinin ücret kaybı olmaksızın 45 saatten 30 saate düşürülmesi önerilmektedir. Bu düzenlemenin, beş gün altışar saatlik veya dört gün otuz saatlik modellerle uygulanabileceği belirtilmektedir. Sonuçlar, dengeli çalışma sürelerinin ekonomik sürdürülebilirlik ve toplumsal refah açısından kritik bir politika aracı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between working hours and productivity in OECD countries, with a particular focus on the banking sector, from historical, theoretical, and empirical perspectives. The strategic importance of working hours for economic growth, social welfare, and work–life balance is emphasized, and the effects of reducing working hours without wage loss on productivity are investigated. The experiences of advanced economies show that shorter workweek models do not lead to productivity losses; on the contrary, they can support productivity gains. The research adopts a multidimensional approach that integrates conceptual analysis, literature review, and panel data methodology. First, the legal and historical foundations of the working time concept and flexible working models were examined. Subsequently, an empirical literature review on the banking sector in OECD countries was conducted. Finally, using panel data analysis, the effects of average weekly working hours (ocs) and their square (ocs²) on the productivity index of financial institutions (fkve) were tested. The ratio of financial system deposits to GDP (mev) was used as a control variable, and productivity dynamics were evaluated statistically. Empirical findings reveal that the relationship between working hours and productivity is nonlinear. Productivity increases up to a certain threshold of working hours but declines when this threshold is exceeded. The results confirm that, with the opportunities offered by digitalization and automation, shorter workweek models can maintain and even enhance production capacity. In the context of Türkiye, it is recommended that the statutory weekly working time, particularly in sectors with high cognitive intensity, be reduced from 45 to 30 hours without wage loss. It is suggested that this reduction could be implemented either as five six-hour workdays or as four workdays totaling thirty hours. The findings demonstrate that balanced working hours constitute a critical policy tool for economic sustainability and social welfare.