Çin Halk Cumhuriyeti'nin hegemon güç olma ihtimali üzerine ekonomi-politik bir inceleme: 1978-2020 dönemi
An political economy analysis on the possibility of the People's Republic of China becoming a hegemonic power: The period 1978-2020
- Tez No: 834597
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Economics, Political Science, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Çalışmamızda ikincil veri kaynaklarından elde edilen ekonomik ve sosyolojik, nicel ne nitel verilerin değerlendirilmesi ile, ekonomi-politik teoriler ışığında günümüz hegemonik güç ilişkileri incelenmiştir. Hegemonik güç olarak ortaya çıkması muhtemel bir ülke olan Çin Halk Cumhuriyeti'nin günümüz hegemonu olarak nitelendirilen Amerika Birleşik Devletleri'nin yerini alma ihtimali incelenmiştir. Küresel ticaretin gelişmesi ile karşılıklı bağımlılığın artması, 1978 sonrası reform planı ile küresel kapitalist ekonomi yapısına katılan ÇHC'nin ekonomik ve politik performansı analiz edilmiştir. ÇHC, küresel bir güç iddiasında olmadığını her uluslararası platformda iddia etse dahi ulaşmaya çalıştığı güç ağı kendisinin küresel veya günümüz itibariyle bölgesel, sonrasında küresel planları olduğunu göstermektedir. Fakat küresel hegemonik güç olmanın şartlarını sağlaması, çalışmamızın bulguları ışığında henüz mümkün değildir. ÇHC'nin ülke sınırları içerisinde saydığı otonom bölgeler üzerinde tam hakimiyeti dahi söz konusu değildir. Küresel para birimi üzerinde istediği düzeyde kontrol gücüne sahip değildir. Emek zenginliği ile oluşturduğu sermayesini koruması gün geçtikçe zorlaşmaktadır. Ülke nüfusu yaşlanmaktadır. ÇHC'nin küresel etkili ülkelerden biri olabilmesinin ilk adımı, doların hakimiyetini ortadan kaldırmak ve uzlaşmanın sağlanacağı güçlü ülkelerle yeni bir para biriminin oluşturulmasıdır. Oluşturulan para birimi ile ABD'nin küresel hakimiyetini zayıflatmayı istemektedir. Küresel ticaret ağını yönetme/yönlendirme amacıyla geliştirdiği en önemli proje Kuşak ve Yol Girişimidir. KYG ile ÇHC, başta Afrika ülkelerinde ürettiği ürünler olmak üzere küresel ihracat ağına devamlı ve istikrarlı bir yapı kazandırmak istemektedir. Çalışmamızda analizler sonrası şu sonuç ortaya çıkmıştır: ÇHC'nin hegemon güç olmaya en yakın ülkelerden biridir fakat aşması gereken engeller, yakın zamanda ABD'nin yerini alabilecek güçte değildir. ÇHC, mevcut neo-liberal düzenin en önemli oyuncularından bir tanesidir, fakat kuralları belirleyen konumda değildir.
Özet (Çeviri)
In the study, today's hegemonic power relations were examined with economic and political theories with the evaluation of economics, social secondary quantitative and qualitative data sources. After the 1978 reforms, PRC joined the global capitalist economy structure by the development of global trade. Even if the PRC always doesn't claim a global power in any international platform, the power network that the country tries to reach shows that it has global or regional plans as of today and than global plans. The PRC doesn't even have full dominance over the autonomous regions it counts within the country's borders. The PRC doesn't have the desired level of control over the global currency. It is getting harder to protect the capital created by the wealth of labor. The country's population is aging. The first step for the PRC to become one of the globally influential countries is to eliminate the dominance of the dollar and to create a new currency with core countries that will compromise. The PRC wants to weaken the global dominance of the USA with the currency created. The Belt and Road Initiative is the most important Project developed to lead the global trade network. Study's findings emerges as follows: China is one of the countries closest to being a hegmeonic power, but the obstacles that the country has to overcome are so much. The PRC is one of the most important players in the current neo-liberal economic order, but it's not in a position to set the rules.