Mavera Edebiyat dergisinde sosyal-siyasi düşünce ve coğrafya
The socio-political thought in the literature periodical Mavera
  1. Tez No: 516456
  2. Yazar: ABDÜSSAMED BİLGİLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP KEVSER ŞEREFOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışma 1976 ve 1990 yılları arasında yayın hayatını sürdüren Mavera Dergisi üzerine yapılmıştır. Mavera; Büyük Doğu, Diriliş ve Edebiyat dergileri çizgisinde yayın yapmış bir dergidir. Derginin kurucuları arasında Rasim Özdenören, Cahit Zarifoğlu ve Erdem Bayazıt gibi edebiyatımızın önde gelen isimleri yer alır. Mavera, yayın hayatına başladığı ilk günden itibaren edebiyatı salt kendinden müteşekkil bir alan olarak görmemiştir. Edebiyat sadece keyif verici, güzel zaman geçirici bir uğraş değildir. Böylelikle edebiyata bir misyon da addolunmuş olur. Bu çalışmada ilk olarak edebiyat ve sosyal-siyasi düşünceler arasındaki ilişkiler irdelenmiş arkasından ise hem edebi türler üzerinden hem de düşünce yazıları üzerinden sosyal-siyasi düşünceler örneklendirilerek açıklanmaya çalışılmıştır. Tezin son bölümünde de İslam Birliği düşüncesi coğrafya kavramı ile bağlantılar kurularak ve örnekler verilerek incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted on the periodical Mavera issued between the years 1976 and 1990. Mavera is a periodical that was issued with a similar context to the periodicals Büyük Doğu, Diriliş, and Edebiyat. Among the founders of the periodical, there are prominent figures of our literary life such as Rasim Özdenören, Cahit Zarifoğlu, and Erdem Bayazıt. Since the first day of its publication, Mavera had not consider literature an area that is solely self-composed. Literature is not only an occuptaion of amusement to have a good time; thus, literature is also deemed a mission. In this study, we firstly tried to examine the relations between literature and socio-political approaches and after that we tried to exemplify the socio-political approaches through the literaray genres and think pieces. In the last chapter of the thesis, The Thought of Islamic Unity was examined by giving references to the concept of geography and providing examples