Kilis karası (Vitis vinifera L) meyvesi, çekirdeği ve posasının antioksidan özellikleri ve toplam fenolik bileşik miktarlarının belirlenmesi
Determination of antioxidant properties and totalphenolic compound contents of fruit, seed and pomace ofKilis Karası (Vitis vinifera L.)
- Tez No: 516463
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada farklı konsantrasyonlarda (20, 40 ve 80 µg/ml) Kilis Karası'nın meyve, çekirdek ve posasının etanol ve aseton ekstrelerinin antioksidan aktiviteleri değerlendirildi. DPPH serbest radikal giderme aktivitesi, ABTS radikal giderme aktivitesi ve toplam indirgeme gücü aktivitesi gibi değişik in vitro antioksidan metodlar kullanılarak antioksidan aktivite potansiyelleri, standart antioksidan bileşiklerin (BHA, Vitamin C) sonuçları ile mukayese edildi. Ayrıca her iki ekstrede toplam fenolik bileşik miktarları da belirlendi. Aseton ekstresinde 80 µg/ml konsantrasyonda numune ve standartların aktiviteleri, DPPH radikalini giderme aktivitesi için Vitamin C˃BHA˃çekirdek˃posa˃meyve şeklinde sıralandı ve sırasıyla % 94,7, % 94,5, % 89,4, % 28,7, % 4,7; ABTS radikalini giderme aktivitesi için Vitamin C˃BHA˃posa˃meyve˃çekirdek şeklinde sıralandı ve sırasıyla % 98,1, % 92,2, % 65,9, % 40,9, % 16,9 olarak bulundu ve toplam indirgeme gücü aktivitesi için aşağıdaki sırada bulundu: Vitamin C˃BHA˃meyve ˃posa˃çekirdek. Etanol ekstresinde 80 µg/mL konsantrasyonda numune ve standartların aktiviteleri, DPPH radikalini giderme aktivitesi için Vitamin C˃çekirdek˃BHA˃posa˃meyve şeklinde sıralandı ve sırasıyla; % 97,0, % 96,5, % 94,8, % 40,8, % 18,9; ABTS radikalini giderme aktivitesi için Vitamin C˃meyve˃BHA˃çekirdek˃posa şeklinde sıralandı ve sırasıyla % 96,7, % 94,4, % 93,8, % 81,2, % 72,7 olarak bulundu ve toplam indirgeme gücü aktivitesi için aşağıdaki sırada bulundu: Vitamin C˃çekirdek˃BHA˃posa˃meyve. Etanol ve aseton ekstrelerinde toplam fenolik bileşik miktarları sırasıyla meyve için 21,7 ve 156 mgGAE/g ekstre, çekirdek için 67,8 ve 84,4 mgGAE/ g ekstre ve posa için 31,2 ve 8,6 mgGAE/ g ekstre olarak bulundu. Sonuç olarak her iki ekstrede de Kilis Karası'nın meyve, çekirdek ve posası yüksek antioksidan aktivite sergiledi ve önemli miktarda fenolik bileşik içerdiği belirlendi. Bu nedenle bu doğal ürünler, sağlık için kolaylıkla antioksidan ajanlar olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the antioxidant activities of ethanol and acetone extracts of fruit, seed and pomace of Kilis Karası were evaluated at different concentrations (20, 40 and 80 μg / ml). The antioxidant activity potentials were compared with the results of standard antioxidant compounds (BHA, Vitamin C) using various in vitro antioxidant methods such as DPPH free radical scavenging activity, ABTS radical scavenging activity and total reducing power activity. In addition, the amounts of total phenolic compounds in both extracts were also determined. In acetone extracts activities of samples and standards at the concentration of 80 µg/ml for DPPH radical scavenging activity were ordered as follows Vitamin C˃BHA˃seeds˃pomace˃fruit and were found to be 94.7 %, 94.5 %, 89.4 %, 28.7 % 4.7 % respectively, for ABTS radical scavenging activities were ordered as Vitamin C˃BHA˃pomace˃fruit˃seeds and were found to be 98.1 %, 92.2 %, 65.9%, 40.9 %, 16.9 %, respectively and for total reducing power activity were in the following order: Vitamin C ˃BHA˃fruit˃pomace˃seed. In ethanol extracts activities of samples and standards at the concentration of 80 µg/ml for DPPH radical scavenging activity were ordered as follows Vitamin C˃seeds˃BHA˃pomace˃fruit and were found to be 97.0 %, 96.5 %, 94.8 %, 40.8 %, 18.9 %, respectively, for ABTS radical scavenging activities were ordered as Vitamin C˃fruit˃BHA˃seeds˃pomace and were found to be 96.7 %, 94.4 %, 93.8 %, 81.2 %, 72.7 %, respectively and for total reducing power activity were in the following order: Vitamin C˃seed˃BHA˃pomace˃fruit Total phenolic compound content in ethanol and acetone extracts were found for fruit as 21.7 and 156 mg GAE/g extract, for seeds 67.8 and 84.4 mg GAE/g extract and for pomace 31.2 and 8.6 mg GAE/g extract, respectively. As a result in both extract the fruit, seed and pomace of Kilis Karası exhibited high antioxidant activity and were determined to contain significant amounts of phenolic compounds. Therefore these natural products, easily can be used as antioxidant agents for health.