Arkeolojik alan yönetimi: Eflatun Pınar örneği
Archaeological site management: The case of Aflatun Pınar
  1. Tez No: 516464
  2. Yazar: YILDIRIM İNAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YİĞİT HAYATİ ERBİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Arkeolojik alanlar, somut kültürel mirasın bir parçası olarak, insanlığın varoluşundan itibaren gerçekleştirilen faaliyetlere ilişkin bütün kalıntıları içeren ve arkeolojik yöntemler bakımından birincil bilgileri sağlayan alanlar olarak tanımlanmaktadır. Arkeolojik alanların korunması, geliştirilmesi ve değerlendirilmesinde, bütünsel bir bakış açısı ve paydaş katılımını öngören anlayışa ilişkin yöntemlerin geliştirilmesi yönünde çalışmalar özellikle 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren yaygın biçimde benimsenmektedir. Bu doğrultuda, arkeolojik alanların korunması adına uygun bir planlama içinde ele alınan alan yönetimi ile korunacak alan, sadece fiziksel müdahaleler ile değil, sosyal, kültürel ve ekonomik açılardan da ele alınarak değerlendirilmektedir. Konya ili, Beyşehir ilçesinin yaklaşık 22 km. kuzeyinde, genişçe bir alana yayılan yatay bir kaynak mecrasında yer alan Eflatun Pınar Kutsal Su Anıtı, olasılıkla dini ritüeller ve bahar bayramlarının gerçekleştirildiği kutsal bir havuz yapısı olarak Hititler'in inanç sistemine dair bilgiler taşıması bakımından oldukça önemlidir. Hitit çekirdek bölgesinden güney ve güneybatıya giden yolların üzerinde yer alan Eflatun Pınar Anıtı fiziki yapısı, fonksiyonu, ikonografik tasvirleri ile diğer örneklerden ayrılmaktadır.“Arkeolojik Alan Yönetimi: Eflatun Pınar Örneği”başlığı altında oluşturulan bu çalışmada yönetim planlarının hazırlanmasına ilişkin yayınlanan uluslararası dokümanlarda belirtilen hususlar ve onaylanmış ulusal yönetim planlarında uygulanan yöntemler doğrultusunda, Eflatun Pınar'ın bütüncül biçimde ve ilgili paydaşların katılımıyla korunması amacıyla ilkelerin belirlenmesi için hazırlanan bir yönetim planı çalışması gerçekleştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Archaeological sites are defined as areas of concrete cultural heritage that contain all the remnants of the activities undertaken since the beginning of mankind and provide primary information on archaeological methods. In the protection, development and evaluation of archaeological sites, efforts to develop methods for a holistic viewpoint and an understanding of stakeholder participation are widely adopted, especially since the second half of the 20th century. In this respect, the area to be protected by the field management which is considered in the planning appropriate for the protection of archaeological sites is evaluated not only by physical interventions but also by social, cultural and economic aspects. The Eflatun Pınar Sacred Water Monument which is located in Konya province, approximately 22 km from Beyşehir district in a horizontal source space spreading to a wide area in the north is very important as a sacred pool structure in terms of bearing information about the Hittites belief system, possibly religious rituals and spring festivals. The Eflatun Pinar Monument located on the roads to the south and southwest from the Hittite core region is separated from other examples by its physical structure, function, iconographic depiction. In this thesis, under the heading“Archaeological Site Management: Eflatun Pınar Example”, a management plan study has been tried to be carried out. The study has been prepared for the determination of principles in order to protect Eflatun Pınar in a holistic manner, with the participation of relevant stakeholders in accordance with the methods specified in the published international documents related to the preparation of management plans and the methods applied in the approved national management plans.