Dünya miras listesi'ndeki arkeolojik alanların alan yönetimi bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation of archaeological sites of world heritage list in the context of site management process
- Tez No: 659685
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA GEDİZ URAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 374
Özet
Dünya Miras Alanları, sahip oldukları istisnai evrensel değerlerle odak noktalarıdır. Dünya Miras Alanları dahilinde bulunan kültürel miras değerlerinin korunması ve gelecek nesillere aktarılmasına verilen önem ülkemizde yakın bir zamanda farkındalık yaratmaya başlamış ve kültürel mirasın korunmasında olumlu yönde ilerleme kaydedilmiştir. Kültür miraslarının Dünya Mirası Statüsü almasını hedefleyen mevzuat düzenlemeleri ve komitelerin miras alanlarına özgü çalışmaları hız kazanmıştır. Tez kapsamında, bu değerli miras alanlarından uygarlığın tarihsel süreçteki gelişiminin kanıtları ve insanlığın ortak değerleri olan arkeolojik alanların Dünya Mirası bağlamında incelenmesi, mevzuatla yapılan çalışmaların değerlendirilmesi, belgelenmesi, korunması ve yaşatılmasında sürekliliğin sağlanması için strateji geliştirilmesi hedeflenmiştir. Bu yaklaşımla Türkiye ve İtalya'dan Dünya Mirası Listesi'nde yer alan arkeolojik kültürel miras alanlarında inceleme, karşılaştırma ve çalışmalar koruma ve yönetim kapsamında yapılmış ve yapılması gerekli müdahaleler ve aşamalar sorgulanmıştır. Tüm analiz ve değerlendirmeler sonucunda belirlenen sorunların sistematik çözümüne yardımcı olabilecek bir Arkeolojik Alan Yönetimi Bilgi Sistemi (ARKEOBİS) geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
World Heritage Sites are focal points in terms of their outstanding universal value. Awareness has arisen recently in Turkey in terms of the importance given to the World Heritage Sites and their transfer to future generations and positive progress has been made in the protection of cultural heritage. Legislative arrangements aiming cultural heritage to receive World Heritage Status and committees' work specific to heritage sites have accelerated. In the scope of the PhD thesis, it is aimed to develop a strategy to provide sustainable conservation by documentation and evaluation in terms of World Heritage and legislative works for the archaeological sites which are the common values of humanity and the evidence of the development of civilization in the historical process. With this approach comparison and studies conducted towards the archaeological cultural heritage sites on the World Heritage List from Turkey and Italy in the context of conservation and management and required interventions and stages were questioned. As a result of analysis and evaluations an archaeological site management information system (ARKEOBIS) has been developed that can assist in the systematic solution of the identified problems.