Amatör futbolcuların antrenörlerde bulunmasını istedikleri liderlik tarzlarının belirlenmesi ve örgütsel özdeşleşme ilişkisi (Sakarya il örneği)
Determination of the style of leadership and organizational identification relationship the coaches of the amateur football players (Sakarya province sample)
- Tez No: 516470
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET SOYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Araştırmanın amacı, amatör futbolcuların demografik özellikleri açısından antrenörlerinin liderlik tarzları ile örgütsel özdeşleşme arasında anlamlı bir fark olup olmadığını araştırmaktır. Araştırma grubunu Sakarya'da amatör olarak futbol oynayan 261 gönüllü sporcu oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama araçları olarak Chelladurai ve Saleh (1980) tarafından yapılan ve Türkçeye uyarlaması Güngörmüş, Gürbüz ve Yenel (2006)“Spor İçin Liderlik Ölçeği”(LSS) ve Mael ve Ashforth (1992) tarafından geliştirilen Tak ve Aydemir (2004) tarafından Türkçeye uyarlanan“ Örgütsel Özdeşleşme Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçekler araştırmacı tarafından yüz yüze anket yöntemiyle uygulanmıştır. Verilerin analizinde SPSS paket program kullanılmıştır. Normal dağılımı gösteren verilerin analizi için t-testi ve One-Way Anova testleri uygulanmıştır. Hata payı 0,05 olarak alınmıştır. Bulgulara göre; örgütsel özdeşleşme ile aylık gelir değişkeni arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki görülmezken, liderlik davranışları alt boyutlarından otokratik davranış ile aylık gelir düzeyi arasında istatiksel olarak anlamlı farklılık bulunmaktadır. Oynanan amatör küme lig türü değişkeni ile liderlik davranışları alt boyutlarından otokratik davranış arasında istatiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Sonuç olarak, daha üst seviyede amatör küme liginde futbol oynayan sporcuların otokratik davranışlarının daha yüksek olduğu görülmüştür. Orta ve yüksek gelire sahip olan futbolcuların otokratik davranış düzeylerinin daha yüksek olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was amateur football players in terms of demographic features whether there is a significant difference between the leadership style of the coaches and the organizational identification. The research group was consisted 261 volunteer athletes who were playing football as amateurs in Sakarya. In the study is used as data collection tools that developed by Chelladurai and Saleh (1980) which is adapted to Turkish by Güngörmüş, Gürbüz and Yenel (2006)“Leadership Scale for Sport”(LSS) ; developed by Mael and Ashforth (1992) and adapted to Turkish by Tak and Aydemir (2004)“Organizational Identification Scale”. In the analysis of the data was used SPSS package program.The analysis of data showing normality distribution was applied for independent samples T-test and One-way ANOVA test. The significance was set at 0.05. According to the result of present study, there was no statistically significant relationship was observed between organizational identification and factor of monthly income; there is a statistically significant difference between autocratic behavior and monthly income level from the sub-scales of leadership behaviors. The statistically significant difference was found between autocratic behavior from the sub-scale of the leadership behaviors with the amateur cluster league type variable. As a result, it was seen that the athletic behaviors of the athletes play football in the amateur cluster league at the higher level. Moreover, the autocratic behavior levels of middle and high-income football players was higher.