Yeni ekonomik coğrafya modelleri yaklaşımı ile Türkiye'de yerel vergi gayretinin analizi (2007-2014)
Analysis of local tax effort in Turkey with the new economic geography models approach (2007-2014)
  1. Tez No: 516474
  2. Yazar: MUSTAFA KIZILTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BURÇİN YERELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Gelişmekte olan ülkelerde yapısal problemler nedeniyle kısa dönemde vergi gelirlerini arttırmak mümkün olmadığından kamu harcamalarının finansmanı için duyulan kaynak ihtiyacının karşılanabilmesi için mevcut vergi kapasitesinin en iyi düzeyde kullanılması gerekmektedir. Bu kapasitenin ölçülmesi için farklı tahmin yöntemleri bulunmamaktadır. Bu çalışmada il düzeyinde verilerle 2007-2014 döneminde Türkiye'de vergi kapasitesini belirleyen faktörler incelenmiştir. Bu çerçevede, üç bölümden oluşan tezin birinci bölümünde vergi kapasitesi ve gayreti ile ilgili literatürde yer alan çalışmalar ve bu çalışmalarda yer alan farklı yöntemler tanıtılmaktadır. İkinci bölümde ise çalışmanın bölgesel doğasına uygun olarak kullanılan mekânsal ekonometri yöntemleri hakkında bilgiler verilmektedir. Üçüncü bölüm ise birinci bölümde gösterilen literatüre ve ikinci bölümde gösterilen ampirik uygulama aşamalarına uygun olarak yapılan model tahminlerimizi içermektedir. Sonuç bölümü ise ilk üç bölümde ortaya konan incelemler çerçevesinde ortaya koyulan politika önerilerini ve gelecekte yapılabileceklere yönelik önerilerimizi içermektedir.
Özet (Çeviri)
Since it is not possible to increase the tax revenues in the short term due to structural problems in the developing countries, the current tax capacity needs to be used at the best level in order to meet the resource need for the financing of public expenditures. There are different estimation methods for measuring this capacity. In this study, using data at the provincial level during 2007- 2014, factors determining the tax capacity in Turkey were examined. In this framework, in the first part, the studies in the literature on tax capacity and tax effort are examined and the differences between the methods applied in the literature are presented. In the second part, information on spatial econometric methods are given in accordance with the regional nature of this study. The third part contains our model estimates made in accordance with the literature review in the first section and the empirical application steps shown in the second section. The final part then contains the our policy proposals and suggests opportunities and directions for future researches on theories and practices.