Alternatif inovasyon göstergelerinin büyüme üzerinde etkileri: Panel veri analizi
The effects of alternative innovation indicators on growth: Panel data analysis
- Tez No: 516473
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KİBAR ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tezin amacı, inovasyonu temsil etmek için literatürde yaygın olarak kullanılan ArGe, patent ve araştırmacı sayısı gibi tek bileşenli değişkenler ile birçok bileşenden oluşan ve inovasyonu daha iyi temsil ettiği düşünülen inovasyon endeksleri ve toplam faktör verimliliği gibi alternatif inovasyon göstergelerinin ekonomik büyüme üzerinde etkilerini karşılaştırmalı olarak panel veri ile analiz etmektir. Çalışmada bağımlı değişken olarak kullanılan ekonomik büyüme, çalışan başına GSYH'daki büyüme oranı ile temsil edilmiştir. İnovasyon göstergeleri olarak toplam patent başvuru sayısı, ArGe harcamalarının gelire oranı, ArGe'de çalışan araştırmacı sayısı, Avrupa inovasyon endeksi, küresel inovasyon endeksi ve toplam faktör verimliliği büyümesi kullanılmıştır. Çalışma 2006-2015 dönemini kapsamaktadır. Elde edilen bulgulara göre, inovasyonun ekonomik büyüme üzerinde oldukça önemli bir etkisi olduğu ve inovasyonu temsil eden en iyi göstergelerin aslında literatürde yaygın olarak kullanılan patent ve ArGe verileri değil, tüm etkileri bir arada barındıran inovasyon endeksleri ve toplam faktör verimliliği olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca modelde test edilen yakınsama hipotezi sonucuna göre, toplam faktör verimliliği hariç, tüm modellerde koşullu yakınsama hipotezinin geçerli olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to carry out a comparative analyze by using panel data on one-component variables such as R&D, patent and the number of researhers, which are widely used for innovation in the literature and also the effects of other alternative innovation indicators as multi-component subtitles like innovation indexes and total factor productivity on economics growth. Economic growth, which is used as a dependent variable in this study, is represented by GDP growth per employee. The total number of patent applications, the income rate of R&D expenditures, the number of researchers working in R&D, European Innovation Index, Global Innovation Index and Total Factor Productivity growth were used as innovation indicators. The span of the study includes the period between 2006 and 2015. According to the study results, not the patents and R&D databasis that are commonly used for the optimal innovation indicators, but the innovation indexes and total factor productivity which combine all the effects have a significant effect on economic growth. In addition, according to the result of conditional convergence hypothesis that is tested in the model; except total factor productivity, conditional hypothesis is valid in all models.