Acil serviste hiperglisemik durum tespit edilen hastalarda tedavi sürecinde gelişebilecek beyin ödemi tablosunun seri ultrasonografik optik sinir kılıf çapı ölçümüyle tanınması ve optik sinir kılıf çapınının tedavi ile değişiminin değerlendirilmesi
Diagnosis of cerebral edema in the treatment of patients with hyperglycemic state in emergency service and serial measurement of ultrasonographic optic nerve sheath diameter and the value of change of optic nerve sheath diameter by treatment
- Tez No: 516511
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NALAN KOZACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu tez çalışmasında, acil serviste hiperglisemik durum tespit edilen erişkin hastalarda tedavi ile optik sinir kılıf çapının değişkenliğini ortaya koymak amaçlanmıştır. Prospektif tek kör olarak planlanan tez çalışmamıza >18 yaş diyabetik, plazma glukozu >250 olan hastalar dahil edilip aynı sayıda kontrol grubu alınmıştır. Hasta grubun kabulünde gelişinden itibaren tedavi süresince seri ONDS ölçümleri yapıldı. Ölçümler optik diskin 3mm proksimalinden yapılıp en az üç ölçüm yapılarak ortalaması alındı. Hasta grubunun ONDS ölçümleri ile eş zamanlı kan gazı, biyokimya ve stik kan şekeri ölçümleri yapılıp osmolariteleri hesaplanıp kaydedildi.Bulgular: Çalışmaya 100 hasta dahil edildi. Grup 1'e hiperglisemik durum tanısı konulan 50 hasta alınırken, Grup 2'ye kontrol grubu olarak 50 sağlıklı erişkin alındı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of thesis study was to reveal the variability of the optic nerve sheath diameter in the treatment of adult patients with hyperglysemic state of emergency servise. Materals and Methods: This prospective single-blinded study was included >18 years-old diabetic, plasma glucose >250mg/dl patients, were included in the same number of control group. Serial ONSD measurement were made during the treatment from the time of the patient group. Blood gas, blood parameters and stick glucose measurement were taken simultaneously with the ONSD measurements of the patients group and osmolarities were calculated and recorded. Findings: The study included 100 patients. 50 patients with hyperglisemia were included Group 1, 50 control patients were included Group 2.