Acil serviste akut koroner sendrom tanısı konulan ve koroner anjiyografi uygulanan hastalarda minoca sendromu'nun prevalansı ve klinik önemi
The prevalence and clinical importance of minoca in patients who presented with acute coronary syndrome at emergency medicine department and underwent coronary anjiography
  1. Tez No: 516510
  2. Yazar: ADEVİYYE KARACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEVZİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: MINOCA, koroner anjiyografide %50' den az tıkanıklığa sahip AKS hastalarını tanımlayan bir sendromdur. Bu çalışmada, MINOCA'nın insidansını, demografik özelliklerini, risk faktörlerini ve prognozunu saptamaya çalıştık. Gereç ve Yöntem: 2016 yılı boyunca acil servisimizden hastaneye yatırılıp koroner anjiyografi uygulanan ve MINOCA tanı kriterlerini karşılayan vakalar araştırmaya dahil edildi. 213 MINOCA vakası, tıkanıklık oranına göre normal, plak ve hafif olarak üç gruba ayrıldı. Hastaların demografik verileri, acil servise geliş vital bulguları, göğüs ağrısının vasfı, TIMI skoru, geliş elektrokardiyografisi (EKG), acil serviste istenen troponin değeri, yatış tanısı, komorbit hastalıklar, aile ve sigara öyküsü, acil ekokardiyografi bulguları, hastane içi ile yıllık ölüm oranı ve nihai tanıları kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Objective: MINOCA is a syndrome that identifies acute coronary syndrome patients with less than 50% obstruction on coronary angiography. In this study, we tried to determine the incidence, demographics, risk factors and prognosis of MINOCA. Materials and Methods: In 2016, cases that were hospitalized in our emergency department and underwent coronary angiography and fulfilled the MINOCA diagnostic criteria were included in the study. The 213 MINOCA cases were divided into three groups as normal, plaque and mild according to the occlusion rate. Patients' demographics, vital signs, characteristic of chest pain, TIMI score, electrocardiography (ECG), troponin value, hospitalization diagnosis, comorbid diseases, family and smoking history, echocardiographic findings, in hospital and annual mortality rates and final diagnoses were recorded. Results: According to the analysis results, there was no statistical relationship between sex, body temperature, pulse, sistolic blood pressure, respiratory rate, characteristic of chest pain, coronary arterial disease, periferic arterial disease, hyperlipidemia, cardiac failure, cerebrovascular event, chronic renal disease, chronic obtructive lung disease, canser, smoking, history of acute coronary syndrome, troponine levels, ECG, STEMI/ NSTEMI, ejection fraction value, left ventricular wall motion abnormalities and the in hospital/annual mortality or the three groups defined as the obstruction rate (p>0.05).