Acil serviste karbonmonoksit zehirlenmesi tanısı konan hastalarda kan laktat seviyesinin prognostik önemi
  1. Tez No: 516512
  2. Yazar: BURCU URSAVAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN AKSAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Karbonmonoksit (CO) zehirlenmeli hastaların kan karboksihemoglobin (COHb) düzeyi tanı koydurmakla birlikte, tek başına prognostik bir belirteç olarak kullanılmamaktadır. Karbonmonoksit zehirlenmelerinde kısa ve uzun dönemli komplikasyonları öngören belirteçlerin kullanımına ihtiyaç vardır. Çalışmamızın amacı COHb düzeyi ile doku hipoksisi belirteçlerinden biri olan kan laktat düzeyi ile diğer kan parametreleri arasındaki korelasyonu ve kan laktat düzeyi ile hastane sonlanımı arasındaki ilişkiyi incelemektir. Metot Bu geriye dönük kesitsel araştırma İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniğinde 1 Ocak 2013 ile 31 Aralık 2014 tarihleri arasında başvuran COHb düzeyi %10' dan büyük ve kan laktat düzeyi ölçülmüş erişkin hastalar ile yapıldı. Hastaların COHb düzeyleri ile hastaların demografik ve klinik özellikleri, kan gazı testi ile ölçülen laktat, baz açığı ve serum troponin ölçümleri karşılaştırılmıştır. Bulgular Araştırmanın yapıldığı zaman aralığında 233 hastanın başvuru COHb seviyesinin %10'un üzerinde olduğu tespit edildi. Hastaların ortanca COHb %21,4 [Çeyrekler arası aralık (ÇAA): 15.3, minimum (min):10, maksimum (maks):67] iken ortanca laktat düzeyi 1.7 (ÇAA:1.25, min:0.11, maks:22) mmol/L idi. Hastaların %5' inde (n=12) troponin düzeyi laboratuvarın belirlediği eşik seviyenin (0.06 ng/mL) üzerinde ve ortanca troponin düzeyi 0.40 (ÇAA: 2.23, min:0.1 maks:12.2) ng/mL olarak ölçüldü.
Özet (Çeviri)
High blood carboxyhemoglobin (COHb) level is enough to diagnose carbon monoxide (CO) poisoning but it is not used as a prognostic indicator alone. There is a need for predictive indicators which will help to anticipate short and long term complications. Our purpose is to search any correlation between COHb level and a tissue hypoxy indicator blood lactate level, among other parameters and look for any relation between blood lactate levels and outcome of the patient. Method This retrospective sectional research was done between 1 January 2013 and 31 December 2014 at İzmir Tepecik Training and Research Hospital Emergency Medicine Clinic which consists adult patients with COHb levels greater than 10% and blood lactate levels have been measured. Demographic and clinic data, COHb levels, serum Troponin levels and blood gas tests which include lactate and base deficit data are compared. Results At the time interval of research 233 patients has COHb levels more than 10%. Median COHb level was 21.4% [Interquartile range (IQR): 15.3, minimum (min):10, maximum (max):67] and median lactate level was 1.7 (IQR:1.25, min:0.11, max:22) mmol/l. Five percent of patients (n=12) have high Troponin levels (greater than 0.06 ng/mL) and median value of Troponin was 0.40 (IQR: 2.23, min:0.1 max:12.2) ng/mL.