Antalya ili Elmalı, Kaş ve Muğla ili Fethiye yörelerinde yetiştirilen kıl keçilerinin bazı morfolojik özellikleri
Some morphological characteristics of hair goat at Elmali, Kas districts of Antalya and Fethi̇ye districts of Mugla
- Tez No: 516526
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ZAFER ARIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışma Antalya ve Muğla illerinde yetiştirilen yerli Kıl keçilerinin Kabakulak olarak belirtilen alt tipinin morfolojik olarak ortaya konulması amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın hayvan materyalini Antalya İli Elmalı ve Kaş, Muğla İli Fethiye İlçelerinde bulunan 8 adet işletmede yetiştirilen yaklaşık bir yaşındaki 297 baş keçi oluşturmuştur. Çalışmada üzerinde durulan cidago yüksekliği, sağrı yüksekliği, vücut uzunluğu, göğüs çevresi, kulak uzunluğu ve canlı ağırlık ölçümlerine ait elde edilen en küçük kareler ortalamaları sırasıyla; 76.93, 75.6, 75.88, 85.32, 25.28 cm ve 42.42 kg bulunmuştur. Bu ölçümlerin yanında baş ve vücut rengi bakımından ayrı ayrı değerlendirme yapılmış, baş renginde bu tipe ait olduğu düşünülen kulak, ağız çevresi, göz çevresi ve alın renkleri belirlenmiş, boynuzluluk, küpe varlığı ve sakal varlığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried to reveal the Kabakulak morphologically which is describing as subspecies of domestic hair goat raising in Antalya and Muğla provinces. The animal material of study consists of 297 head goats of approximately one year old, which were raised in 8 livestock managements located in Elmalı and Kaş districts of Antalya and Fethiye districts of Muğla. In this study, least square means obtained from wither height, rump height, body length, heart girth, ear length and live weight measurements were found as follows; 76.93, 75.6, 75.88, 85.32, 25.28 cm and 42.42 kg, respectively. In addition to these measurements, the head and body color were evaluated separately, araund the ear, muzzle, eye and forehead color, which are thought to belong to this type in head color, were determined, horn, wattle and beard presence were identified.