Kadın sağlık çalışanlarının servikal kansere ilişkin bilgi ve tutumlarının belirlenmesi
Determination of women healthcare employees information and attitude regarding cervical cancer
  1. Tez No: 516525
  2. Yazar: TUĞBA ULUOCAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MİNE BEKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Araştırma, kadın sağlık çalışanlarının(Hemşire,Hekim, Ebe) servikal kansere ilişkin bilgi ve tutumlarının belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Materyal ve Metod: Tanımlayıcı olarak planlanan araştırmada veri toplama aracı olarak, Form I Kişisel Bilgi Formu, Form II Serviks Kanseri Risk Faktörleri, Pap smear ve HPV Bilgi Formu ve Form III Servikal Kanserin Erken Tanısına ilişkin Tutum Ölçeği'nden oluşan üç adet form kullanılmıştır. Veriler bilgisayar ortamında frekans dağılımı, khi-kare testi, Kruskal Wallis varyans analizi, korelasyon analizi ve iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Sonuçlar: Araştırmaya katılan kadın sağlık çalışanlarının (KSÇ) %71,7'sinin hemşire, %17,4'ünün hekim, %10,9'unun ebe olduğu ve %68,4'ünün evli olduğu görülmektedir. KSÇ'nğn %50,2'sinin hiç jinekolojik muayene yaptğrmadığı ve %70,4'ünün hiç Pap smear test yaptırmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The study was performed descriptively to determine the knowledge and attitudes of female health workers (nurses, doctors, midwives) regarding cervical cancer. Material and Method: In this descriptive study, three forms including Individual Information Form, Cervical Cancer Risk Factors, Pap smear and HPV Information Form, Attitude Scale Towards Early Diagnosis of Cervical Cancer were used as data collection tools. The data were evaluated in computer environment by using the frequency distribution, Chi-Square test, Kruskal Wallis Analysis of Variance, the correlation analysis, and the significance test for the difference between two mean values. Results: %71.7, %17.4, %10.9 of the female health workers in the study were nurses, doctors, midwives, respectively and %68.4 of them was married. It was determined that %50.2 of female health workers had never had a gynecologic examination, and %70.4 of female health workers had never been screened with the Pap smear test.