Belge ve bilgi kuruşlarında insan-makine etkileşimi
Man-machine interaction in information and documentation centers
- Tez No: 51653
- Danışmanlar: PROF. DR. BERİN U. YURDADOĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
ÖZET Yüzyılımızın en önemli gelişmesi, kuşkusuz bilgisayar teknololjisi ve buna bağlı olarak büyük bir ilerleme kaydeden bilgi teknolojisidir. Bugün toplumların gelişmişlik düzeyleri sadece ekonomik güçlerine göre değil, sahip oldukları ve yaygın olarak kullandıktan bilgiye göre değerlendirilmektedir. Güncel bilgi artık bilimsel araştırmalar kadar, gündelik yaşamın da vazgeçilmez bir öğesidir. Bu hayati öneme sahip olan bilgiyi, gereksinim duyan kişilere en hızlı ve doğru şekilde ulaştırmakla yükümlü olan bilgi merkezlerinde de bu gelişmelere paralel olarak bilgisayar teknolojisi yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Çalışmamızın konusunu, bilgisayarların bilgi merkezlerimizde etkin olarak kullanılıp kullanılmadığının saptanması oluşturmaktadır. Bunun gerçekleştirilebilmesi amacıyla Ankara'daki beş üniversitenin merkez kütüphanelerinde bilgiyara yardımıyla verilen hizmetlerde çalışan kişilere, konuyu insan, bilgisayar ve ortam açısından ele alan bir anket uygulanmıştır. Çalışmanın sonucunda, bir bilgisayarlaşma sürecinden geçmekte olan merkezlerimizde, insan faktörünün değil, makine faktörünün ön planda tutulduğu, ortamın ise, gereken kriterlere uygun olmadığı, yapılan düzenlemelerde estetik kaygıların daha fazla ön plana çıktığı saptanmıştır. 215
Özet (Çeviri)
SUMMARY Computer technology, the most significant development of our century has led to outstanding improvements in information technology. Today, the development stages of societies are defined not only in terms of economic indicators, but also with regard to the extent and diffusion of their information base. Up to date information has become as indispensable for daily life as it is for scientific research. In line with these development, die adoption of computer technology has been widespread in information centers which are responsible for transmitting this essential information to the users with utmost accuracy and speed. The purpose of our study is to find out to what extent computers in information centers are used efficiently. The survey we conducted in the main libraries of five universities in Ankara covers questions focusing on man-machine-environment interactions. The questionnaires and interviews where necessary, were directed to the personnel employed in computer aided services. The major findings of our research can be summarized as: (a) firstly, during the computerization process of our information centers, the machine factor has predominated the human factor, and (b) secondly, the environment does not meet the basic criteria in general. Environmental arrangements are dominated by aesthetic concerns rather than ergonomic priorities. 216