Ultimate load carrying capacity of steel fiber reinforced self-compacting concrete haunched beams with stirrups
Çelik elyaflı betonarme kendinden karışımlı betonarme bağlantı elemanlarının ultımate yük taşıma kapasitesi
  1. Tez No: 516543
  2. Yazar: KHALID TAWFEEQ FADHIL AL-SAMMARRAIE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EREN GÜLŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez çelik lif katkılı değişken kesitli betonarme kirişlerin mekanik davranışı ile ilgili kapsamlı bir deneysel çalışmayı kapsamaktadır. Deneysel çalışma 8'i değişken ve 4'ü prizmatik olmak üzere 12 adet kiriş üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmada çelik lif oranı, çekme donatısı oranı ve eğim açısı gibi değişik parametreler dikkate alınmıştır. Bütün kirişler eğim açılarına göre 3 ayrı moda sınıflandırılmıştır. Bütün kirişlerde etriye kullanışmış iken; kirişler her biri 6 kirişten oluşan iyi ayrı temel gruba ayrılmıştır. Her gruptaki kirişler aynı çelik lif oranına ve çelik donatı oranına sahiptir. Deneysel sonuçlar çelik donatı oranı arttırıldığı zaman 10o eğime sahip değişken kesitli kirişlerin yük taşıma kapasitesinin 40% oranına kadar arttığını göstermiştir. Ayrıca, çelik lif oranını arttırmanın kirişlerin yük taşıma kapasitesinin çelik lif katkısı olmayan kirişlere nazaran artmasında açık bir etkisi vardır. Bu kirişlerin yük taşıma kapasiteleri, aynı özellikteki prizmatik kirişlere göre daha fazladır. Çelik donatı oranı artışı 15o eğim açısına sahip değişken kesitli kirişlerde yük taşıma kapasitesini 26% oranında arttırmaktadır. Ancak çelik lif katkısı bu kirişlerin yük miktarını az bir miktar arttırmaktadır. Şu dikkat çekicidir ki; kirişin eğim açısı arttıkça yük taşıma kapasitesi düşmektedir. Çelik lif katkısı kirişlerin hem sünekliğini, hem de göçme yükünü arttırmanın yanı sıra; çelik lif katkısız kirişlerle kıyaslandığı zaman çatlak genişliğini de azaltmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis includes a comprehensive experimental study regarding mechanical behavior of steel fiber reinforced concrete haunched beams. The experimental study was conducted on 12 reinforced concrete beams, 8 of them are RCHBs and 4 are prismatic beams. Different parameters have been adopted by steel fiber ratio, flexural reinforcement, and inclination angle. All the beams were classified into three modes depending on the angle of inclination. The beams were divided into two main groups, each contains 6 RC beams, each group has the same ratio as the steel fiber (SF) and main steel reinforcement and differs from the other group while all the RC beams have been used as stirrups. The results have shown that as the steel reinforcement ratio increases, the load capacity of the RCHBS with an inclination angle of 10o increases as the amount of 40%. Moreover, the effect of increasing the ratio of steel fiber was clear to increase the failure load as compared to the capacity of the beams without steel fiber. Load capacities of these beams are greater than the capacity of prismatic beams with the same parameters. Increasing of steel reinforcement ratio increases the load capacity of the RCHBS with the inclination angle of 15o as an amount of 26%. However, the addition of steel fiber has slightly affected the increase in load failure. It is also noticeable that the increment the angle of inclination decreases the load capacity. The addition of SF has led to an increase in the ductility of the concrete and collapse load, as well as reducing the thickness of cracks compared with specimens that do not contain steel fiber.