Heat transfer modes enhancement by using magnetic nanofluids
Manyetik nanoakıskanların kullanılması ile ısı transfer modlarının iyileştirilmesi
  1. Tez No: 516544
  2. Yazar: ELGİZ BAŞKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM OZKOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uçak Mühendisliği, Aircraft Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uçak ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uçak ve Uzay Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Ferroakıskanlar, manyetik özelligi olmayan akıskanların içerisine nano boyutta parçacıkların karıstırılmasıyla elde edilir. Bu yeni akıskanın ısıl iletim gibi bazı özellikleri baz akıskanın özelliklerine nazaran çok farklı ve avantajlı olabilir. özellikle ısıl iletkenlik özelliginde sagladıkları belirgin üstünlük onları popüler bir aras ̧tırma konusu haline getirmistir. Bunların yanı sıra, dısarıdan uygulanan manyetik alan ile akıskanın hız ve sıcaklık gibi parametrelerini etkin bir s ̧ekilde degistirme olanagi saglarlar. Basta her ne kadar ölüm kalım meselesi gibi görünmese de, nanoakıskanlar kullanılarak yapılan tıp alanındaki son çalısmalar, bu girisimlerin ölüm kalım meselesi çözecek asamaya getirme yolundadır. Umut vadeden bir tıp uygulaması örnegi, tedavi edici manyetik parçacıklarla hazırlanmıs nanoakıskanların, dısarıdan uygulanan bir manyetik alan yardımıyla kanserli hücrelere yönlendirilmesinin saglanmasıyla sorunsuz hücrelerin minimum zarar almasını saglamak olarak gösterilebilir. Isı iletimindeki iyiles ̧tirme becerileri, her ne kadar altında yatan sebepleri tam olarak henuz çözulememis de olsa, farklı sogutma uygulamalarında kullanılabilir. Bu çalısma kanal içine enjekte edilmis nanoparçacıların akısa etkisi üzerini nümerik hesaplamalar ile aras ̧tırmaktadır. Bu sebeple, denklem sistemlerinin verimli bir sekilde çözülmesi bu çalısmanın önemli bir pars ̧asını olusturmaktadır. Nanoakısların kendine has özelliklerinin simulasyonunda deneylere dayalı empirik modeller literatürden arastırılarak kullanılmıstır.
Özet (Çeviri)
Ferrofluids, a mixture of nonmagnetic fluids with magnetic nano-sized particles, offer advantages such as adjustable thermal conductivity and ability to be controlled via an external magnetic field. Although referred to as not a matter of life and death, ferrofluids have various medical applications which might serve as one soon. An example for promising medical application of nanofluids is cancer treatments, where external magnetic field is utilized to guide special magnetic nanoparticles directly to the malign tumors giving less harm to the surrounding tissues. Their not totally understood superiority for heat conductance also offers effective solutions for a variety of different cooling applications. This work focuses on investigation of flow characteristics of this new engineered fluids in channel flows. Study here involves numerical calculations rather then experimentation. Thus, efficient tools to solve the system equations plays a vital role. Nanoparticle specific properties of the flow has been simulated by the available emprical models in the literature.