Tekstil konfor özellikleri geliştirilmiş ergonomik büro koltuğu tasarımı
Design of ergonomic office chair which textile comfort properties optimised
  1. Tez No: 516545
  2. Yazar: MÜNİRE SİBEL ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEREN KURUMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 334
Özet
Günümüzde, gelişmiş ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de isçi sağlığı ve iş güvenliğinin önemi, ilgili sorunların tartışılması ve eğitimi giderek önem kazanmaktadır. Her türlü işin, insan sağlığı üzerinde olumlu ve olumsuz etkileri bulunmaktadır. Günümüzde en rahat iş gibi algılanan büro ortamlarında, bilgisayar karşısında oturma sürelerinin artması nedeniyle insanlar adeta koltukları ile bütünleşik bir şekilde yaşar hale gelmişlerdir. Bunun sonucu olarak meslek hastalıkları grubunda yer alan kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarında artış görülmektedir. Bu çalışmanın amacı öncelikli olarak, iş yerinde kullanılan koltukların konstrüksiyon boyutlarının Türk insanı antropometrik ölçülerine uygunluğunu, koltuklarda kullanılan tekstil yapılarının konforunun kullanıcılar tarafından nasıl algılandığını, kullanıcıların işyerindeki koltuklarının konstrüksiyon özelliklerini ve koltuklarından beklentilerini belirlemektir. Ardından yapılan bu tespitlere yönelik olarak büro koltuklarının ve malzemelerinin beklentileri karşılayıp karşılamadığının belirlenmesi için objektif ve sübjektif testler yapılıp optimum özellikleri karşılayan malzemelerle donatılmış büro koltuğu tasarımları gerçekleştirmektir.
Özet (Çeviri)
Today, as in developed countries, importance of safety and health at work, education of safety and health at work and discussion of related problems about safety and health at work are becoming increasingly important in our country. Every kinds of job has positive and negative effects on human health. Nowadays, people have become almost integrated manner with their chairs due to the increasing working times on the computers although offices are known as the best comfortable work places. Hence, increasing is seen in musculoskeletal disorders of the occupational disease group. The aim of this thesis is determining the suitability of the construction dimensions of the chairs used in the workplace to the anthropometric measurements of the Turkish people and how the comfort of the textile materials used in the chairs are perceived by the users. In addition to determine the construction characteristics of office chairs and office workers expectations from their chairs. Objective and subjective tests will be performed to determine whether office seats and materials satisfy the expectations of office workers, according to the findings. As a result, office chair designs equipped with materials that satisfy the optimum specifications will be realized.