Antalya ili Akseki ilçesi Büyükalan köyü Ali Petek evi restorasyon ve yeniden işlevlendirme önerisi
The restoration and re-function proposal for Ali Petek house in Büyükalan village, Akseki, Antalya
  1. Tez No: 516552
  2. Yazar: AYŞE GİZEM DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM SAĞIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 332
Özet
Bu çalışmanın amacı Antalya ili Akseki ilçesinin ünik“düğmeli”yapım tekniğine sahip yapıları ile ön plana çıkan Büyükalan köyünde yer alan özgün, nitelikli Ali Petek Konutu'nun değerlendirilmesidir. Tez çalışmasının devam ettiği 2017 yılında konutta çıkan yangın sonucunda yapının büyük bir bölümü yanarak yıkılmıştır. Çalışma kapsamında yapının yangından önceki mevcut durumunu belgeleyen rölöve çalışması 2014-2015 yılları arasında yapılmış, yapının değişen bölümleri tespit edilmiş, sözlü bilgiler ve karşılaştırmalı çalışmalardan yararlanılarak konutun ilk yapıldığı zamandaki durumunun tespit edildiği restütüsyon projesi hazırlanmıştır. Restütisyon projesinin akabinde, geçirdiği yangın sebebiyle büyük kısmı yok olan yapıya yeni işlev yüklenmesiyle birlikte rekonstrüksiyon önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is the evaluation of the original and eligible Ali Petek dwelling, which is located in Büyükalan Village. Büyükalan stands out with its structures constructed in unique“düğmeli”construction technique in Akseki Province of Antalya. Most parts of the structure were destroyed as a result of the fire that took place in 2017 while this study was still in progress. Under this study, a survey documenting the state of the structure before the fire was implemented between the years 2014-2015; parts of the structure that have changed were identified and making use of the verbal data and comparative studies, a restitution project containing the initial condition of the structure when it was first built was arranged. Following the restitution project, along with allocating a new function to the structure that was partially destroyed owing to the fire, a reconstruction proposal has been put forward.