Geleneksel animasyon tasarımlarında doğa betimlemesi ve resim ilişkisi
Describing nature and painting in traditional animation designs
  1. Tez No: 516597
  2. Yazar: HASAN DİLİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. CÜNEYT KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Animasyon en basit tanımı karelerin birbiri ardına birleştirilmesi ile hareket oluşturma tekniğidir. Animasyon birçok alanda karşımıza çıkmaktadır. Çizgi film sektörünün yanı sıra animasyon; fizik, kimya, biyoloji, sanat ve disiplinler arası alanlarda da boy göstermektedir. Animasyonun gelişim süreci incelenmiştir. Renkli kurgularındaki doğa betimlemelerinin insanların her zaman ilgisini çektiği görülmektedir. Doğa betimlemelerinin arka plan ve layout (düzen) kurgularıyla başlayan bu süreç devamında kendi öz kültürünün doğmasına sebep olmuştur. Animasyonun başlı başına bir sanat alanı olması yine kendi teknikleri ile bu sürecin incelenmesi açısından önem kazanmaktadır. Animasyon birçok yöntem ve teknikler ile yapılabilmektedir. Animasyon filminin tarihsel gelişim süreci ile ilgili yöntemler bu tezde detaylı bir biçimde incelenmiş, resimlerin temel unsurlarından olan doğa betimlemeleri animasyon yöntemlerinde betimlenirken teknikler resimsel yönden irdelenmiştir. Bu araştırmanın amacı geleneksel animasyon tekniklerinin resim ile ilişkisini ortaya koymak, teknik açıdan benzerliklerini irdelemek, sanatsal açıdan yorumlamak ve o dönemin akımları ile ilgili bağlantılarını incelemektir. Bu bağlantıları ortaya koyarken yerli ve yabancı literatür taranmış ve elde edilen veriler ışığında tez yazımı planlanmıştır. Bu alan ile ilgili yardımcı kaynak olması temel hedeftir.
Özet (Çeviri)
The simplest definition of animation is to create motion by combining the frames one behind the other. Animation is used in many areas. Animation as well as being used in the cartoon industry; also using physics, chemistry, biology, art and interdisciplinary fields. By studying the development process of the animation for centuries, nature depictions in colorful fiction have always attracted people's attention. This process, which started with the background and layout of nature depictions, led to the birth of its own culture. Animation is becoming an art field on its own and gaining importance from the point of view of this process which has its own techniques. Animation can be done with many methods and techniques. The methods related to the historical development process of animation film are examined in detail in this thesis and they are examined in the technical and pictorial perspectives while the natural representations of their paintings are described in animation methods. The purpose of this research is to reveal the relation of traditional animation techniques with painting, to examine the similarities in technical terms, to interpret artistic aspects and to reveal their connections with the current movements. While revealing these connections, domestic and foreign literature was searched and a thesis was planned to be written on the obtained data. The main objective is to be a helpful resource on this area.