Akademik çalışmaların görsel iletişim yapay zekâ araçları ile video makaleye dönüştürülmesi: Yapay zekâ destekli bir animasyon video makale çalışması
Transforming academic studies into video articles wi̇th vi̇sual communication ai tools: An ai-assisted animation video article study
  1. Tez No: 980875
  2. Yazar: ÜLKÜ SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. ALİ KILIÇ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Güzel Sanatlar, Performing and Visual Arts, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
Özet
Bu tez, sosyal bilimler alanından seçilmiş arkeoloji temelli bir makale üzerinden, akademik çalışmaların yapay zekâ tabanlı animasyon video makalelere dönüştürülme sürecini incelemektedir. Araştırmada, geleneksel yazılı metinlerin sınırlılıkları karşısında görsel-işitsel iletişim biçimlerinin artan önemine dikkat çekilmiş ve bu doğrultuda yeni bir bilim iletişimi formatı olarak animasyon video makale geliştirilmiştir. Yöntemsel açıdan süreç; metin analizinden seslendirmeye, görsel üretimden dudak senkronizasyonuna, infografik ve harita tasarımlarından kurgu ve renklendirme aşamalarına kadar çok katmanlı bir yapay zekâ entegrasyonunu içermektedir. Çeşitli metin tabanlı, ses odaklı ve görsel tabanlı yapay zekâ araçları, içerik oluşturma ve dönüştürme aşamalarında kullanılmış; insan yaratıcılığı ve yönetmen bakışı ise tüm bu teknik sürecin merkezinde yer almıştır. Elde edilen bulgular, animasyon video makalelerin yalnızca akademik içeriği daha erişilebilir kılmadığını, aynı zamanda öğrenme etkinliğini artırarak bilgiyi daha akılda kalıcı bir şekilde sunduğunu göstermektedir. Görsel ve işitsel uyaranların eşzamanlı kullanımı, bilişsel yükü azaltmış ve izleyicinin bilgiye aktif katılımını teşvik etmiştir. Ayrıca, çok dilli ve kültürlerarası erişim olanakları, bu formatın küresel ölçekte akademik iletişimde yeni bir standart olabileceğini göstermektedir. Bu çalışma, yapay zekâ destekli animasyon video makalelerin, akademik yayıncılıkta hem bilimsel doğruluk hem de sanatsal estetik ile birleşen hibrit bir model sunduğunu ortaya koymaktadır. Bu yaklaşım, bilginin daha geniş kitlelere ulaştırılmasına, bilim okuryazarlığının artırılmasına ve disiplinlerarası iletişimin güçlenmesine katkı sağlayabilecek potansiyele sahiptir. Tez, akademik içeriğin gelecekteki sunum biçimlerine dair yenilikçi bir vizyon ortaya koymakta ve yapay zekâ ile insan yaratıcılığının etkileşiminden doğan üretim modellerinin akademik dünyada yeni ufuklar açabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines the process of transforming an archaeology-based article selected from the field of social sciences into an artificial intelligence–assisted animated video article. The study highlights the increasing importance of audiovisual communication forms in contrast to the limitations of traditional written texts and, in this context, develops an animated video article as an innovative format for science communication. Methodologically, the process encompassed multiple layers of AI integration, ranging from text analysis to narration, from visual production to lip synchronization, and from infographic and map design to editing and color grading. Various text-based, audio-based, and visual-based AI tools were employed in the stages of content creation and transformation, while human creativity and the director's perspective remained at the core of the entire technical process. The findings demonstrate that animated video articles not only enhance the accessibility of academic content but also increase learning effectiveness by presenting knowledge in a more memorable manner. The simultaneous use of visual and auditory stimuli was found to reduce cognitive load and encourage the audience's active engagement with information. Moreover, the multilingual and intercultural accessibility of this format suggests that it has the potential to establish a new standard for academic communication on a global scale. This study reveals that AI-assisted animated video articles offer a hybrid model in academic publishing that combines scientific accuracy with artistic aesthetics. Such an approach has the potential to contribute to disseminating knowledge to broader audiences, strengthening interdisciplinary communication, and fostering scientific literacy. Ultimately, the dissertation presents an innovative vision for the future forms of academic content delivery, demonstrating that production models emerging from the interaction between artificial intelligence and human creativity can open new horizons in the academic world.